Strategie je platným politickým nástrojem, který umožňuje EU a členským státům řešit řadu výzev týkajících se lesů a jejich funkcí v době, kdy nové politické cíle a společenské priority čím dál více vyžadují plnění řady různých úkolů, které se někdy mohou jevit jako protichůdné.
Strategie je platným politickým nástrojem, který umožňuje EU a členským státům řešit řadu výzev týkajících se lesů a jejich funkcí v době, kdy nové politické cíle a společenské priority čím dál více vyžadují plnění řady různých úkolů, které se někdy mohou jevit jako protichůdné. Rostoucí společenské požadavky na lesy, zvýšené tlaky a zátěžové faktory v oblasti klimatu mohou vyžadovat další úsilí a odhodlání všech příslušných aktérů, aby se posílila koordinace, spolupráce a zapojení odborníků, a to i napříč odvětvími a mezi Komisí, členskými státy a dalšími zúčastněnými stranami.
Strategie zavazuje Komisi, členské státy a příslušné zúčastněné strany k tomu, aby spolupracovaly na vytvoření společné vize a soudržného plánování a provádění politik týkajících se lesů. Stanoví dva hlavní cíle pro rok 2020:
i) zajistit, aby se na všechny lesy v EU uplatňovaly zásady udržitelného hospodaření,
ii) zvýšit příspěvek EU k podpoře udržitelného obhospodařování lesů a redukce odlesňování na celosvětové úrovni.
Oba cíle se týkají všech tří rozměrů udržitelného rozvoje a přinášejí komplexní přístup k obhospodařování lesů a lesní politice.
Strategie se zaměřuje na osm souvisejících prioritních oblastí, které zahrnují klíčové politiky
a aspekty důležité pro obhospodařování lesů, odvětví založená na lesnictví a celou společnost. Řada „strategických směrů“ v rámci každé prioritní oblasti ukazuje, jak by Komise nebo členské státy mohly tyto priority nejlépe řešit.