Koncepce podpory malých a středních podnikatelů na období let 2014–2020 (Koncepce MSP 2014+) přijatá usnesením vlády ČR ze dne 12. prosince 2012 č. 923 představuje zásadní strategický dokument pro přípravu programovacího období kohezní politiky EU 2014–2020 v oblasti podnikání, a to zejména v rámci přípravy nového Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Stejně tak je Koncepce MSP 2014+ důležitá i pro přípravu národních programů na podporu malých a středních podnikatelů. Mimo to řeší i podmínky podnikání MSP obecně a klade si také za cíl motivovat podnikatele k využívání finančních prostředků pro rozvoj svého podnikání z unijních programů EU.
Globálním cílem Koncepce MSP 2014+ je kontinuální posilování konkurenceschopnosti a ekonomické výkonnosti malých a středních podnikatelů založené na kvalitním podnikatelském prostředí, na využití a rozvoji jejich inovačního potenciálu, znalostech a vzdělávání, internacionalizaci vyplývající z vnitřního trhu EU a perspektivních trhů ve třetích zemích a celkovém snižování energetické náročnosti podnikání.
Priority a jednotlivá opatření Koncepce MSP 2014+ byly naformulovány na základě priorit EU a současně s ohledem na specifické podmínky podnikání v České republice. K volbě priorit byly dále využity evropské i národní strategické dokumenty a dostupné analýzy či studie. V rámci Koncepce MSP 2014+ byly vymezeny čtyři strategické priority, a to 1. Kultivace podnikatelského prostředí, rozvoj poradenských služeb a vzdělávání pro podnikání; 2. Rozvoj podnikání založeného na podpoře výzkumu, vývoje a inovací, včetně inovační a podnikatelské infrastruktury; 3. Podpora internacionalizace MSP; 4. Udržitelné hospodaření s energií a rozvoj inovací v energetice.
Koncepce MSP 2014+ přináší 50 konkrétních opatření, jejichž cílem je efektivní fungování a celkový rozvoj malých a středních podnikatelů, kteří tvoří významnou část národní ekonomiky. Koncepce MSP 2014+ má za cíl připravit příznivou půdu pro další rozvoj MSP a stanovuje nejen priority v oblasti podpory podnikání v příštím programovacím období EU, ale stanovuje také jednotlivé formy podpory, v rámci kterých bude kladen důraz především na návratné finanční nástroje typu zvýhodněných úvěrů a záruk a pro začínající podnikatele bude také nově využívána podpora prostřednictvím kapitálových vstupů do podniků.
Podpora podnikatelů tak v příštím programovacím období bude směřovat ke zpřístupnění rozvojového i provozního financování, na podporu exportu, energetiky, podporu rozvoje klíčových dovedností a finanční gramotnosti podnikatelů a zejména také na oblast výzkumu, vývoj, inovací a technického vzdělávání. V souvislosti s inovacemi bude podporována i ochrana duševního vlastnictví.