Na základě úkolů z usnesení vlády č. 224 ze dne 22. března 2010 ke Zprávě o realizaci Koncepce integrace cizinců v roce 2009 s využitím podkladových materiálů příslušných ministerstev a dalších institucí a organizací Ministerstvo vnitra zpracovalo „Aktualizovanou Koncepci integrace cizinců na území ČR a návrh dalšího postupu v roce 2011“. Tento materiál dne 9. 2. 2011 svým usnesením č.99 schválila vláda ČR.
Materiál tvoří tři kapitoly. Východiskem je „Analýza aktuální situace v oblasti integrace cizinců“, která se zaměřuje na detailnější popis populace cizinců pobývajících na území České republiky s ohledem na potřeby integrace cizinců a formulování integračních opatření. Kapitolou 2. je „Aktualizovaná Koncepce integrace cizinců – Společné soužití“, která definuje postup České republiky v oblasti integrace cizinců a zohledňuje vývoj, nové trendy a aktuální potřeby, které Česká republika v souvislosti s integrací cizinců i cizineckou problematikou obecně zaznamenává. V kapitole 3. „Postup při realizaci aktualizované Koncepce integrace cizinců v roce 2011“ jsou navrhována konkrétní opatření, kterými příslušné rezorty odpovědné za realizaci integrační politiky v průběhu roku 2011 podpoří úspěšnou integraci cizinců v České republice.
Koncepce je postavena na základních principech:
- efektivity integračních opatření i vynaložených finančních prostředků,
- diverzifikace integračních opatření podle doby a účelu pobytu a reflexe konkrétních potřeb cizinců,
- integrace cizinců jako podmínky prospěšnosti a efektivity migrace.
Aktualizovaná Koncepce integrace cizinců klade důraz na:
- posílení informovanosti cizinců, zejména o podmínkách legálního pobytu,
- nabídku integračních opatření odstupňovanou podle doby a účelu pobytu, a to v předmigračním období v zemi původu, úvodní adaptačně integrační kurzy pro nově příchozí a integrační kurzy socio-kulturní orientace pro dlouhodobě pobývající v ČR propojené s kurzy češtiny,
- implementaci integrační politiky na úroveň krajů a obcí (vč. rozvoje systému Center na podporu integrace cizinců).
Do budoucna Koncepce zvažuje zavedení povinnosti v určitých případech absolvovat integrační kurzy, zavedení povinnosti prokázat znalost češtiny již při prodloužení dlouhodobého pobytu na území a dále zvýšení požadovaného stupně znalosti českého jazyka u žádostí o trvalý pobyt (z dosud požadované úrovně A1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky na stupeň A2).