Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc a obdobná onemocnění 2020-2030 [akt. 2021]
Nepřehlédněte: Originál dokumentu a důležité informace gestora -
Web k dokumentu
Základní informace o dokumentu
Odpovědná instituce
MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ
Garant za instituci
Sekce zdravotní péče / Oddělení pro reformu péče o duševní zdraví
Datum schválení
12.4.2021
Poslední aktualizace
2021
Doba platnosti
2021 - 2030
Popis dokumentu
Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc a obdobná onemocnění pro roky 2020–2030 (dále jen NAPAN) vznikl jako reakce na zvyšující se prevalenci demence v České republice a nutnost aktivně podporovat osvětu, prevenci, zvyšovat dostupnost včasné diagnostiky a následné zdravotní i sociální podpory
Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc a obdobná onemocnění pro roky 2020–2030 (dále jen NAPAN) vznikl jako reakce na zvyšující se prevalenci demence v České republice a nutnost aktivně podporovat osvětu, prevenci, zvyšovat dostupnost včasné diagnostiky a následné zdravotní i sociální podpory pro lidi žijící s demencí a jejich pečující. Česká republika se tak připojuje k výzvě Světové zdravotnické organizace, která v roce 2012 vyhlásila demenci prioritou veřejného zdraví. Tento dokument tematicky navazuje na Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc a obdobná onemocnění 2016–2019, jehož hlavním přínosem bylo prvotní vymezení problematických oblastí osvěty a péče. V širším kontextu se NAPAN zabývá problematikou Alzheimerovy nemoci i dalších typů demencí (frontotemporální demence, progresivní supranukleární obrna, jiné atypické parkinsonské syndromy, částečně i cerebelární syndromy aj.)
Implementace
NAPAN 2020–2030 navrhuje čtyřicet devět opatření seskupených do dvanácti tematicky
specifických cílů, které společně vedou k naplnění následujících pěti strategických cílů. Třetí část dokumentu navrhuje soubor specifických opatření, jejichž implementace povede k naplnění vize NAPAN.
NAPAN 2020–2030 navrhuje čtyřicet devět opatření seskupených do dvanácti tematicky
specifických cílů, které společně vedou k naplnění následujících pěti strategických cílů. Třetí část dokumentu navrhuje soubor specifických opatření, jejichž implementace povede k naplnění vize NAPAN.
Protože v různých fázích onemocnění je péče o osoby žijící s demencí kombinací péče zdravotní, péče sociální a péče neformálních pečujících, jsou některá opatření založena na předpokladu vícezdrojového financování.
Opatření NAPAN 2020–2030 jsou průběžně plněna na základě implementačního plánu sestaveného koordinátorem pro oblast demencí ve spolupráci s poradní skupinou. Koordinátor s poradní skupinou vyhledávají příklady dobré praxe, snaží se je ukotvit v systému péče a prevence demencí a reagují na aktuální potřeby, které se během implementace objevují. Více viz s. 24 - 26.
NAPAN ČR 2020-2030 je implementačním plánem k dokumentu
Výchozí legislativa
WHO, Towards a dementia plan: a WHO guide. 2018, World Health Organization: Geneva. (V návaznosti na vyhlášení demence prioritou veřejného zdraví vytvořila WHO soubor nástrojů s cílem napomoci státům připravit a implementovat veřejné politiky ke zmírnění negativních dopadů zvyšující se prevalence demence.)
Usnesení vlády či jiný akt, kterým je dokument schválen
Relevance ke kohezní politice 2007-2013
0 – žádná
Relevance ke kohezní politice 2014-2020
0 – žádná
Relevance ke kohezní politice 2021+
2 – silná