Realizace programu Zdraví 2020 v jednotlivých zemích evropského regionu nyní představuje základní úkol nejvyšší důležitosti. Cílů programu Zdraví 2020 bude dosaženo spojením individuálního a kolektivního úsilí. K úspěchu vede stanovení společných cílů a široká spolupráce lidí, organizací i celé společnosti. Týká se to vlády, nevládních organizací, občanské společnosti, soukromého sektoru, vědeckých a akademických institucí, odborníků v oblasti zdravotnictví, sociálních skupin i každého jednotlivce.
Klíčem k úspěchu programu Zdraví 2020 bude široká spolupráce členských států a WHO i schopnost zapojit další partnery. Nezbytným východiskem je úzká spolupráce mezi Regionální úřadovnou WHO pro Evropu, ústředím WHO a všemi regiony. Důležitou pomocí je aktivní účast dalších subjektů zapojených do regionálních sítí, jako je Společenství nezávislých států, Euroasijské ekonomické společenství (EAEC), země jihovýchodní Evropy a EU. Regionální úřadovna WHO pro Evropu bude plnit svou základní roli danou Ústavou WHO s cílem působit jako řídící a koordinační autorita pro mezinárodní zdravotní aktivity v evropském regionu. Bude navazovat a udržovat efektivní spolupráci s mnoha partnery a bude státům poskytovat technickou pomoc. Bude usilovat o rozšíření spolupráce a zaměří se zejména na tyto úkoly: zlepšit provázanost opatření a aktivit; přispívat k částečnému sjednocení navrhovaných opatření; sdílet zdravotnická data; zajistit monitorování zdravotní situace; podporovat rozvoj nových typů spolupráce využívající moderní informační technologie. Bude v rámci evropského regionu působit jako centrální zdroj ověřených doporučení a bude připravovat a rozvíjet nové formy spolupráce s členskými zeměmi WHO.
Spolupráce s Evropskou unií je silnou základnou nabízející významné příležitosti a další výhody. Ve 28 členských státech EU, které tvoří podstatnou část evropského regionu WHO, je proces integrace a spolupráce v oblasti péče o zdraví založen na zdravotní strategii EU, na kterou navazují další opatření a právní i fi nanční mechanizmy zajišťující její plnění. Kandidátské země, potenciální kandidátské země a země Evropského nástroje sousedství a partnerství (ENPI – European Neighbourhood and Partnership Instrument) rovněž pracují na postupném sladění své legislativy a postupů se záměry EU. To může významně přispět k realizaci programu Zdraví 2020. Společná deklarace Evropské komise a WHO, která zahrnuje šest metod širší spolupráce, je důležitým krokem v rozvoji vzájemného partnerství.
Posilována je rovněž existující spolupráce mezi WHO a mezinárodními organizacemi působícími v evropském regionu. K takovým organizacím patří např. agentury OSN, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), Rada Evropy, rozvojové agentury a fondy i hlavní nevládní organizace. Státy v rámci regionu přispívají ke spolupráci a využívají výhod spolupráce s mezinárodními organizacemi, což představuje cenný prostředek pro plnění společných cílů programu Zdraví 2020 a rovněž cílů jiných rezortů a organizací.
Významnou podporu přinese propojení s novými, rodícími se typy partnerské spolupráce v oblasti péče o zdraví, které se uplatňují na různých úrovních řízení v rámci regionu. Zásadní přínos mají nové metody spolupráce, jako jsou: Zdravotní síť jihovýchodní Evropy (SEEHN – South-eastern Europe Health Network) a strategie Northern Dimension (společná opatření EU, Ruska, Norska a Islandu); Evropská síť Zdravých měst WHO (WHO European Healthy Cities Network), národní sítě Zdravých měst a Regiony pro zdraví; subregionální sítě v rámci Společenství nezávislých států a sítě WHO podporující zdraví, včetně škol, pracovišť, nemocnic a věznic v regionu.
Spolupráce s občanskou společností napomůže realizovat program Zdraví 2020. Mnoho dobrovolných a svépomocných organizací pojalo zdraví jako významnou část svých aktivit a mnoho zdravotnických služeb je i nadále poskytováno jako součást rodinné a komunitní péče i sebepéče. Jedná se o organizace pracující od místní až po globální úroveň, které do svých programů zahrnuly zdraví a jeho sociální determinanty. Podpora jejich přínosu je proto cenná
pro realizaci programu Zdraví 2020 na všech úrovních.
Hledání vhodných a etických metod zapojení soukromého obchodního sektoru. Postoj vůči soukromému sektoru v oblasti zdraví se v rámci zemí a mezi různými zeměmi liší. Avšak firmy čím dál tím více zasahují do životů lidí. Jejich vliv může pomoci zdraví zlepšit, ale i podkopat. Je důležité stanovit pevná pravidla v oblasti zdraví pro aktéry z řad soukromého sektoru a motivovat i rozvíjet jejich sociální odpovědnost.