Lipská charta byla přijata 24. a 25. května 2007 na neformální konferenci ministrů odpovědných za rozvoj měst a územní rozvoj v Lipsku. Dokument definuje společné zásady politiky rozvoje měst zahrnující hospodářský, sociální a environmentální rozměr.
Lipská charta byla přijata 24. a 25. května 2007 na neformální konferenci ministrů odpovědných za rozvoj měst a územní rozvoj v Lipsku. Dokument definuje společné zásady politiky rozvoje měst zahrnující hospodářský, sociální a environmentální rozměr. Politika je založena na integrovaném přístupu k rozvoji měst jako celku a věnuje zvláštní pozornost tzv. deprivovaným/upadajícím čtvrtím měst. Integrovaný přístup k udržitelnému rozvoji měst – urbánní politika má být garantována na národní úrovni. Stát by měl zajistit, aby byla uplatňována zejména při čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU na projekty obnovy a rozvoje měst.
Charta u evropských měst oceňuje jedinečnou kulturní a architektonickou hodnotu, značný sociální potenciál a unikátní možnosti stát se motorem hospodářského rozvoje. Tedy i to, že města jsou centry znalostí a zdroji růstu a inovací.
Ve shodě s Územní agendou EU klade charta důraz na spolupráci, koordinaci a rovné partnerství mezi městy a venkovskými oblastmi a také mezi malými, středními a velkými městy v rámci městských a metropolitních regionů.
Ministři se hlásí k tomu, že budou
• ve svých státech podněcovat politickou diskusi o tom, jak integrovat principy a strategie Lipské charty o udržitelných evropských městech do národních, regionálních a místních rozvojových politik,
• využívat nástroj integrovaného rozvoje měst a odpovídající formy veřejné správy a řízení k její implementaci a za tím účelem na národní úrovni vytvářet veškeré nezbytné rámce,
• podporovat vytváření vyvážené územní organizace založené na evropské polycentrické urbánní struktuře.