Uzavření cyklu – akční plán EU pro oběhové hospodářství (2015)
Nepřehlédněte: Originál dokumentu a důležité informace gestora -
Web k dokumentu
Základní informace o dokumentu
Název dokumentu anglicky
Closing the loop - An EU action plan for the Circular Economy (2015)
Odpovědná instituce
EVROPSKÁ UNIE / European Union
Datum schválení
2.12.2015
Doba platnosti
2015 - průběžně
Popis dokumentu
Oběhové hospodářství podpoří konkurenceschopnost EU tím, že ochrání podniky před nedostatkem zdrojů a kolísáním cen, podpoří vytváření nových obchodních příležitostí a inovativních a efektivnějších způsobů výroby a spotřeby.
Oběhové hospodářství podpoří konkurenceschopnost EU tím, že ochrání podniky před nedostatkem zdrojů a kolísáním cen, podpoří vytváření nových obchodních příležitostí a inovativních a efektivnějších způsobů výroby a spotřeby. Vytvoří pracovní místa na místní úrovni se všemi stupni kvalifikace a příležitosti pro sociální začlenění soudržnost. Zároveň ušetří energii a pomůže zabránit nevratným škodám způsobeným využíváním zdrojů v míře, která převyšuje schopnost Země tyto zdroje z hlediska klimatu, biodiverzity, znečištění ovzduší, půdy a vody obnovovat. Širšími přínosy oběhového hospodářství jsou mimo jiné snížení současných úrovní emisí oxidu uhličitého. Opatření týkající se oběhového hospodářství proto úzce souvisí s hlavními prioritami EU, mimo jiné se zaměstnaností a růstem, plánem investic, klimatem a energetikou, sociální agendou a průmyslovými inovacemi a s celosvětovým úsilím v oblasti udržitelného rozvoje.
Akční plán se zaměřuje na opatření na úrovni EU s vysokou přidanou hodnotou. Aby se oběhové hospodářství stalo skutečností, bude však nutné dlouhodobé zapojení na všech úrovních, ze strany členským států, regionů a měst, podniků i občanů. Členské státy se vyzývají, aby akční plán EU plně podpořily a doplnily ho vnitrostátními opatřeními. Oběhové hospodářství se bude muset rozvíjet také na celosvětové úrovni. Větší soudržnost politik ve vnitřních a vnějších opatřeních EU v této oblasti bude mít vzájemně posilující účinek a zásadní význam pro provádění souhrnných závazků přijatých Unií a členskými státy EU, zejména v rámci Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 organizace OSN a plánu skupiny G7 o účinném využívání zdrojů. Tento akční plán bude mít zásadní význam pro dosažení Cílů udržitelného rozvoje OSN do roku 2030, zejména cíle 12 – zajistit udržitelné vzorce spotřeby a výroby.
Implementace
Tento akční plán stanoví konkrétní a ambiciózní mandát EU na podporu přechodu na oběhové hospodářství. Nezbytný bude rovněž trvalý a široký závazek na všech úrovních správy, v členských státech, regionech a městech a od všech příslušných zúčastněných stran.
Tento akční plán stanoví konkrétní a ambiciózní mandát EU na podporu přechodu na oběhové hospodářství. Nezbytný bude rovněž trvalý a široký závazek na všech úrovních správy, v členských státech, regionech a městech a od všech příslušných zúčastněných stran. V úzké spolupráci s členskými státy EHP a po konzultaci s členskými státy Komise vytvoří rámec pro sledování oběhového hospodářství, aby bylo možné účinně měřit pokrok na základě spolehlivých stávajících údajů.
Usnesení vlády či jiný akt, kterým je dokument schválen