MINISTERSTVO VNITRA
Koncepce požární prevence ČR 2012-2016
- Globální cíl:
1. Zavést specialisty pro specifické obory požární prevence, kteří budou odbornými poradci a lektory pro HZS ČR
- Náměty / Záměry:
- Metrika: zavedení specialistů a definování jejich práv a povinností, minimálně 1 specialista na jeden definovaný obor
Oblast požární prevence je rozdělena do jednotlivých odborných celků, např. problematika únikových cest, hořlavých plynů, svařování. Ke každému odbornému celku je v rámci HZS ČR určen jeden garant, popř. zástupce pro danou problematiku. Tito garanti odpovídají za vývoj odborné problematiky, její správnou aplikaci v praxi a vzdělávání příslušníků, popř. PVČ. Garanti jsou zařazeni jako metodici s celorepublikovou působností a mají pro výkon této funkce a své specifické vzdělávání vytvořeny odpovídající podmínky. Tímto krokem je umožněno kontinuální sledování a vyhodnocování jednotlivých problematik úzce specializovanými odborníky, kteří jsou vybaveni potřebnými kompetencemi.
2. Zavést systém pro posuzování projektů zpracovaných požárním inženýrstvím
- Náměty / Záměry:
- Metrika: vytvoření systému a jeho zavedení do praxe
Posuzování stavební dokumentace zpracované formou požárního inženýrství pro řízení dle stavebního zákona Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů je prováděno specializovanými pracovišti s potřebným vybavením a s odborníky připravenými pro tento účel.
3. Vypracovat systém určování subjektů ke kontrole dle rizikovosti
- Náměty / Záměry:
- Metrika: vytvoření systému a jeho zavedení do praxe
Pro maximální využití příslušníků pro kontrolní činnost a jejich efektivní výkon v eliminaci rizik je vytvořen systém výběru subjektů ke kontrole. Výběr subjektů je založen na analýze rizik, řídí se rizikovostí provozovaných činností, aktuálními potřebami společnosti a rozbory statistických dat o požárech.
4. Připravit efektivní systém odborné přípravy pro výkon specializovaných činností a jeho realizace
- Náměty / Záměry:
- Metrika: příprava a realizace nového systému vzdělávání v oblasti požární prevence
Maximálně jsou využity stávající kapacity Střední odborné školy požární ochrany a Vyšší odborné školy požární ochrany ve Frýdku-Místku (dále jen „SOŠ a VOŠ ve Frýdku-Místku“), optimálně je rozšířen rozsah výuky a zvýšena odborná úroveň lektorů, jsou zavedeny nové formy výuky a přípravy jak posluchačů, tak i lektorů. Vzdělávání v oblasti požární prevence je realizováno v systému celoživotního odborného vzdělávání, které i nadále zahrnuje přípravu k získání odborné způsobilosti, prodloužení platnosti osvědčení a nově zahrnuje i odbornou přípravu ve specializovaných činnostech. Takto koncipovaná odborná příprava je průběžně přizpůsobována požadavkům výkonu služby. Je zavedena spolupráce se specialisty – viz cíl č. 1. Cíl je v souladu se schválenou Koncepcí vzdělávání HZS ČR na roky 2011 – 2016, s výhledem do roku 2020.
5. Definovat jednotný celorepublikový systém řízení a vyhodnocování PVČ
- Náměty / Záměry:
- Metrika: vytvoření systému a jeho zavedení do praxe
PVČ jako nástroj k nenásilné regulaci chování ve společnosti je řízena jednotně ve všech oblastech působení HZS ČR. Plánovaná a celorepublikově řízená část PVČ dosahuje výrazně lepší výsledky s vynaložením menších nákladů a zároveň umožňuje věnovat se v jednom čase plošně po celé ČR aktuální problematice. Zpětná vazba – vyhodnocení PVČ - umožňuje vyjádřit úspěšnost daného projektu a využití osvědčených metod v další práci. Vede k progresivnímu působení na cílové skupiny PVČ, přičemž je dána možnost vyvarovat se opakování chybných kroků.