Databáze strategií - Portál strategických dokumentů v ČR
Portál strategických dokumentů v ČR
Meziresortní koncepce bezpečnostního výzkumu a vývoje ČR do roku 2015 (2010)
1. Bezpečnostní výzkum (BV)
1.1 BV jako součást mezinárodního euroatlantického bezpečnostního prostředí a národního prostředí s výzkumnou, vývojovou a informační podporou strategického rozvoje resortů s rozhodujícím významem pro bezpečnost státu a jeho obyvatel.
1.2 BV jako součást systému VaVaI v ČR zohledňující specifika BV (zejména to, že jde o oblast VaV, kde jediným uživatelem výsledků je stát nebo kraje) s tím, že umožní i využití výsledků pro aplikační sféru (průmysl a jiná odvětví).
1.2.2 Formulovat komplexní průřezové programy BV s preferencí podpory rozvoje poznatkové, technické a technologické základny a schopností lidského potenciálu.
1.2.3 Připravovat vždy nejvýše dva průřezové programy BV, jeden realizovaný zadáváním veřejných zakázek ve VaV, druhý veřejnou soutěží ve VaV.
1.2.4 V souladu s Reformou systému výzkumu, vývoje a inovací v ČR racionalizovat investice do vědy, techniky, technologie a lidského potenciálu zajišťujících bezpečnost státu a jeho obyvatel efektivní koordinací širokospektrální problematiky BV.
1.2.5 Využívat informační infrastruktury celosvětově dostupných poznatků, rozšiřovat mezinárodní spolupráci a výměnu vědeckých a technických informací jak na úrovni EU a NATO, tak na bilaterální úrovni.
1.2.6 Realizovat systém BV ČR jako systém zdrojově nenáročný, využívající širokého výzkumného potenciálu státních i nestátních organizací v ČR.
1.2.7 Podporovat vzájemnou spolupráci VO a podle zaměření jednotlivých výzkumných projektů BV i jejich spolupráci s podniky ekonomickými nástroji.
1.2.8 Zajišťovat popularizaci výsledků BV.
1.2.9 Vytvářet předpoklady k postupnému vybudování Center excelence BV ČR. Podporovat excelenci ve VaV, zvýhodňovat ji a zajistit využití jejích výsledků pro inovaci.
1.2.10 Zjednodušovat administrativní procesy v průběhu poskytování státní podpory VaV s důrazem na zvýšení odpovědnosti hlavního řešitele s cílem pružnějšího sestavování a koordinace řešitelských týmů.
1.2.11 Intenzivně zapojit ČR do mezinárodní spolupráce v oblasti BVaV.
1.2.12 Rozpor mezi požadavky na zvýšení bezpečnosti občanů a požadavky na ochranu soukromí a svobody řešit v rámci jednotlivých procesů, zejména v procesu implementace výsledků výzkumu do praxe, na základě odborných diskusí.
1.2.13 Hodnotit výstupy podle předem stanovených kritérií a podle dosažených výsledků s upřednostněním týmů. Kritéria hodnocení stanovovat v souladu s platnou metodikou Rady pro VaVaI a její aplikací v interních aktech řízení MV a v závislosti na BV.
1.3 Systém BV ČR s komplexním přístupem k rozvoji vědy, techniky a technologií, jeho realizace jako systému zdrojově nenáročného, usměrňujícího výzkumné instituce zainteresovaných resortů na jinde neřešené výzkumné problémy bezpečnosti státu a jeho obyvatel a využívajícího širokého výzkumného potenciálu státních i nestátních organizací v ČR.
1.4 Komplexní průřezové programy BV s preferencí podpory rozvoje sil a prostředků; poznatkové, technické a technologické základny a rozvoje schopností lidského potenciálu s cílem dosažení takové poznatkové, personální, technické a technologické úrovně, která umožní ČR získat, osvojovat si, udržovat a rozvíjet specifické schopnosti potřebné pro zajištění bezpečnosti státu a jeho obyvatel na požadované úrovni v měnících se podmínkách s efektivním využíváním dostupných zdrojů.
1.5 Racionalizace investic do vědy, techniky, technologie a lidského potenciálu efektivní koordinací širokospektrální problematiky BV.
1.6 Důsledné využívání již vytvořených a s rozvojem potřebné informační infrastruktury celosvětově dostupných poznatků.
1.7 Využívání mezinárodní spolupráce a výměny vědeckých a technických informací jak na úrovni EU a NATO, tak na bilaterální úrovni.
1.8 Řešení problematiky BV s respektem k ochraně soukromí a svobody (tzv. „udržitelný výzkum“, tj. výzkum, jehož výsledky nevedou k ohrožení lidí, společnosti a životního prostředí).