..vyberte místo
Zaslat DOTAZ / NÁMĚT
Často kladené dotazy
vstup do terminálu
Portál strategické práce
Metodika přípravy veřejných strategií
Databázi pro MMR zajišťuje NSZM na platformě infosystému DATAPLÁN
Databázi pro MMR zajišťuje NSZM na platformě infosystému DATAPLÁN
ÚŘAD VLÁDY ČR
www stránky
www stránky
ÚŘAD VLÁDY ČR
Názvy hierarchických úrovní | |
1. | "Reformní opatření ČR" |
1.1 | "Hlavní reformní cíle" |
1.1.1 | "Konkrétní reformní priority" |
Rozbalit detaily
Národní program reforem ČR 2010-2012
1. KONSOLIDACE VEŘEJNÝCH FINANCÍ
1.2 Reforma daní a daňového systému
1.2.1 Zjednodušení systému daní z příjmů
- Popis / Komentář:
- Prostřednictvím zahájené reformy přímých daní a odvodů prováděné ve dvou fázích dojde k zásadnímu zjednodušení celého daňového systému a snížení administrativních nákladů na straně státu i poplatníků. V první fázi bude provedena harmonizace základu daně z příjmů fyzických osob s vyměřovacími základy sociálního a zdravotního pojistného a budou sjednoceny procesní postupy při správě daní z příjmů a pojistných.... »Prostřednictvím zahájené reformy přímých daní a odvodů prováděné ve dvou fázích dojde k zásadnímu zjednodušení celého daňového systému a snížení administrativních nákladů na straně státu i poplatníků. V první fázi bude provedena harmonizace základu daně z příjmů fyzických osob s vyměřovacími základy sociálního a zdravotního pojistného a budou sjednoceny procesní postupy při správě daní z příjmů a pojistných. Ve druhé fázi dojde ke sjednocení do jedné právní úpravy zákona o příjmových daních a dovršení záměru na zjednodušení a zpřehlednění stávajícího systému. Úpravou zákona o daních z příjmů (I. fáze) bude nastavena základní sazba pro fyzické i právnické osoby ve shodné výši 19 %. Zákon v maximální možné míře odstraní daňové výjimky. Vedle zachování výjimek zohledňujících dodržení efektivity a systémovosti budou ponechány pouze ty, které odpovídají prioritám vlády. Kolektivní skupinou, která v rámci daňového systému bude moci nadále využívat zvláštního zvýhodnění, zůstanou rodiny s dětmi, které dlouhodobě umožňují udržitelnost veřejné soustavy prostřednictvím výchovy dětí – budoucích daňových poplatníků. Výjimky se budou nadále vztahovat také na výdajové paušály pro živnostníky, podporu výzkumu, vývoje a inovací, zajištění ve stáří, bydlení a altruismus. «
1.2.2 Další daňová opatření
- Popis / Komentář:
- Daňový systém stále výraznou měrou spočívá na vysokém zdanění práce a kapitálových výnosů. Efektivní zdanění práce se nebude v následujícím období zvyšovat, a to ani dalším daňovým zatížením zaměstnavatelů ve sféře daní z příjmů. Kroky vlády se v tomto období zaměří na oblast nepřímých daní, kde dojde ke sjednocení dvou existujících daňových sazeb daně z přidané hodnoty na úroveň 17,5 % od 1. 1. 2013.... »Daňový systém stále výraznou měrou spočívá na vysokém zdanění práce a kapitálových výnosů. Efektivní zdanění práce se nebude v následujícím období zvyšovat, a to ani dalším daňovým zatížením zaměstnavatelů ve sféře daní z příjmů. Kroky vlády se v tomto období zaměří na oblast nepřímých daní, kde dojde ke sjednocení dvou existujících daňových sazeb daně z přidané hodnoty na úroveň 17,5 % od 1. 1. 2013. Vláda nebude podporovat zavedení daně z finančních transakcí, pokud nebude dosaženo shody nejen na úrovni EU, ale na úrovni klíčových hráčů v celosvětovém kontextu. «
1.2.3 Lepší koordinace daňové a sociální politiky
- Popis / Komentář:
- Úzká koordinace daňové a sociální politiky zajistí, že nebude fakticky zvýhodněna dlouhodobá ekonomická neaktivita. S tím souvisí i nutnost odstraňovat vysoké efektivní zdanění určitých skupin. Zejména v oblasti rodinné politiky bude lépe provázána daňová a sociální politika tak, aby se zamezilo duplicitním podporám. Opatření na podporu rodiny v daňové oblasti budou zvyšovat svobodu a autonomii rodin v rozhodování o formě skloubení rodinného a pracovního života.... »Úzká koordinace daňové a sociální politiky zajistí, že nebude fakticky zvýhodněna dlouhodobá ekonomická neaktivita. S tím souvisí i nutnost odstraňovat vysoké efektivní zdanění určitých skupin. Zejména v oblasti rodinné politiky bude lépe provázána daňová a sociální politika tak, aby se zamezilo duplicitním podporám. Opatření na podporu rodiny v daňové oblasti budou zvyšovat svobodu a autonomii rodin v rozhodování o formě skloubení rodinného a pracovního života. Současně musí respektovat rodičovskou péči o dítě jako společensky relevantní, ekonomicky vyčíslitelnou činnost. V návaznosti na vyšší podporu rodiny v daňovém systému bude možno provést racionalizaci sociálních rodinných dávek především tam, kde dochází k jejich zdvojení. Plošná podpora rodiny prostřednictvím slev na dani a současná podpora prostřednictvím rodičovského příspěvku pokrývajícího výraznou většinu rodin s dětmi nemá opodstatnění, neboť skupina jejich příjemců je z velké části totožná. «
1.2.4 Projekt jednoho inkasního místa
- Popis / Komentář:
- V rámci reformy daňové soustavy bude rovněž institucionálně sjednocen výběr daní, cel a pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Bude vytvořen systém jednoho inkasního místa (JIM), jehož cílem je zlepšení účelnosti výběru dotčených příjmů, zvýšení objemu vybraných prostředků a snížení nákladů. Po stránce formálně institucionální bude JIM vytvořeno na bázi orgánů dnešní daňové správy (územních finančních orgánů).... »V rámci reformy daňové soustavy bude rovněž institucionálně sjednocen výběr daní, cel a pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Bude vytvořen systém jednoho inkasního místa (JIM), jehož cílem je zlepšení účelnosti výběru dotčených příjmů, zvýšení objemu vybraných prostředků a snížení nákladů. Po stránce formálně institucionální bude JIM vytvořeno na bázi orgánů dnešní daňové správy (územních finančních orgánů).
Po věcné stránce bude projekt jednoho inkasního místa sestávat mj. z provedení následujících opatření:
- Reorganizace daňové správy do jednotné organizace v čele s generálním finančním ředitelstvím s celostátní působností podřízeným MF (již proběhlo k 1. lednu 2011);
- Radikální snížení počtu finančních úřadů, resp. zrušení finančních ředitelství a přechod na dvoustupňovou soustavu daňové správy (postup dle plánu k 1. lednu 2012);
- Převod kompetencí k výběru pojistného na sociální a zdravotní pojištění z České správy sociálního zabezpečení, resp. zdravotních pojišťoven na JIM (plánováno k 1. lednu 2013);
- Převod fiskálních kompetencí, zejména výkonu správy spotřebních a energetických daní a výkonu tzv. dělené správy z celních orgánů na orgány JIM (plánováno k 1. lednu 2014). «
1.2.5 Zřízení Generálního finančního ředitelství
- Popis / Komentář:
- S ohledem na cíl konsolidace veřejných financí, ale i snižování administrativní zátěže podnikatelů (viz kap. III.4.) došlo od 1. 1. 2011 k vytvoření Generálního finančního ředitelství. Tento krok významně přispěl k zefektivnění jednotného řízení výkonu správy daní a k centralizaci v ekonomické a personální oblasti.
1.3 Reforma systému zdravotnictví a veřejného zdravotního pojištění
1.3.1 Zefektivnění legislativního rámce pro poskytování zdravotní péče
- Popis / Komentář:
- Prostřednictvím nového zákona o zdravotních službách, coby zastřešující normy pro celou oblast poskytování zdravotních služeb, budou legislativně stanoveny jednotné podmínky pro udělování oprávnění k poskytování zdravotních služeb pro všechny poskytovatele. Zásadní důraz bude přitom kladen na práva pacienta, jeho informovanost a individuální potřeby. Systém registrace zdravotních zařízení bude zjednodušen, budou upraveny povinnosti jednotlivých aktérů a správné postupy při... »Prostřednictvím nového zákona o zdravotních službách, coby zastřešující normy pro celou oblast poskytování zdravotních služeb, budou legislativně stanoveny jednotné podmínky pro udělování oprávnění k poskytování zdravotních služeb pro všechny poskytovatele. Zásadní důraz bude přitom kladen na práva pacienta, jeho informovanost a individuální potřeby. Systém registrace zdravotních zařízení bude zjednodušen, budou upraveny povinnosti jednotlivých aktérů a správné postupy při
poskytování péče, včetně nového pojetí práv pacientů a systému jejich vymahatelnosti. Současně bude provedena reforma systému zdravotnické záchranné služby (prostřednictvím nového zákona o zdravotnické záchranné službě), a to především s cílem stanovit jednotné podmínky pro poskytování služeb, zajistit jejich dostupnost a vymezit kompetence jednotlivých úřadů. «
1.3.2 Zlepšení systému vzdělávání zdravotnických pracovníků a nový systém ošetřovatelství
- Popis / Komentář:
- V rámci zákona o nelékařských zdravotnických povoláních budou usnadněny podmínky registrace zdravotnických pracovníků nelékařských zdravotnických povolání a současně upraveny podmínky jejich kvalifikačního vzdělávání. Na tyto změny naváže nový systém ošetřovatelství s důrazem na využití ambulantní, domácí a komunitní péče, a to v reakci na rostoucí potřebu poskytování péče a služeb seniorům mimo lůžková zařízení.
1.3.3 Reforma regulace práv a povinností zdravotních pojišťoven
- Popis / Komentář:
- Reforma si klade za cíl zkonsolidovat a zjednodušit systém zdravotního pojištění. Bude umožněno slučování zdravotních pojišťoven, včetně regulace případného rozšiřování smluvní sítě poskytovatelů zdravotní péče. Ve střednědobé perspektivě bude zpracován návrh nového zákona o zdravotním pojištění, který bude společnou úpravou pro všechny zdravotní pojišťovny působící v ČR, včetně dohledu nad nimi.... »Reforma si klade za cíl zkonsolidovat a zjednodušit systém zdravotního pojištění. Bude umožněno slučování zdravotních pojišťoven, včetně regulace případného rozšiřování smluvní sítě poskytovatelů zdravotní péče.
Ve střednědobé perspektivě bude zpracován návrh nového zákona o zdravotním pojištění, který bude společnou úpravou pro všechny zdravotní pojišťovny působící v ČR, včetně dohledu nad nimi. Zákon upraví účast na veřejném zdravotním pojištění, povinnosti a nároky pojištěnců na čerpání péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění (tzv. úhradové standardy). Zpřesněn bude přerozdělovací mechanismus mezi jednotlivými zdravotními pojišťovnami na základě specifických potřeb jejich pojištěnců.
Ke zvýšení efektivity vynakládaných prostředků přispěje dále kategorizace zdravotnických prostředků. Musí být naplněn referenční princip úhrady ze zdravotního pojištění dle zásady „za stejný efekt stejná úhrada“. «
1.3.4 Podpora eHealth a informačních technologií
- Popis / Komentář:
- Významným proreformním opatřením bude podpora elektronizace ve zdravotnictví (systém eHealth). V tomto rámci bude podporován další rozvoj zdravotnické informatiky, statistiky a informačních technologií, jakožto významných nástrojů řízení a monitorování dopadů jednotlivých reformních kroků, které povedou k uplatnění zásady politiky založené na důkazech. Elektronizace zdravotnictví se významně týká i dozoru a regulace léčiv.
1.4 Reforma fiskálního rámce
1.4.1 Předložení právní úpravy posilující rozpočtovou kázeň a odpovědnost
- Popis / Komentář:
- Nová právní úprava1 bude definovat zásady rozpočtové kázně a odpovědnosti a zastřeší fiskální rámec tím, že explicitně stanoví fiskální cíl a návazné fiskální pravidlo pro celé veřejné finance i pro jednotlivé subsektory vlády. Takto zaváže vládu, aby vedla transparentní a odpovědnou politiku, jež v budoucnu neohrozí stabilitu veřejných financí.... »Nová právní úprava1 bude definovat zásady rozpočtové kázně a odpovědnosti a zastřeší fiskální rámec tím, že explicitně stanoví fiskální cíl a návazné fiskální pravidlo pro celé veřejné finance i pro jednotlivé subsektory vlády. Takto zaváže vládu, aby vedla transparentní a odpovědnou politiku, jež v budoucnu neohrozí stabilitu veřejných financí. Explicitně vyjádří exekutivní odpovědnosti za formulaci fiskální politiky a zajišťování celkové stability veřejných financí za celý sektor vlády a vymezí povinnost kontrolovat a nezávisle vyhodnocovat dodržování zásad rozpočtové kázně a odpovědnosti. «
1.5 Efektivní veřejná správa a boj proti korupci
1.5.1 Přizpůsobení výše nákladů práce ve státním sektoru výši růstu a produktivity práce
- Popis / Komentář:
- V ČR připadá 1 zaměstnanec ve veřejném sektoru na 15 občanů. Počet státních zaměstnanců tak není ve srovnání s ostatními evropskými státy vysoký. Ze srovnání současně vyplývá, že ani vyšší počet státních zaměstnanců není nutně bariérou konkurenceschopnosti ekonomiky. Záleží na tom, zda veřejná správa funguje efektivně a vynakládané prostředky mají charakter investice do konkurenceschopnosti. Samotné snižování počtu státních zaměstnanců přitom nepředstavuje strukturální řešení.... »V ČR připadá 1 zaměstnanec ve veřejném sektoru na 15 občanů. Počet státních zaměstnanců tak není ve srovnání s ostatními evropskými státy vysoký. Ze srovnání současně vyplývá, že ani vyšší počet státních zaměstnanců není nutně bariérou konkurenceschopnosti ekonomiky. Záleží na tom, zda veřejná správa funguje efektivně a vynakládané prostředky mají charakter investice do konkurenceschopnosti. Samotné snižování počtu státních zaměstnanců přitom nepředstavuje strukturální řešení.
Podstatné je naopak zajistit vztah mezi výší nákladů práce ve veřejných institucích a jejich produktivitou. Systém odměňování musí odrážet výkonnost zaměstnanců, a to zejména v prostředí kladoucím vyšší nároky na kvalifikaci a manažerské, či další specifické dovednosti.
Tlak na zefektivnění státní správy nebude plynout primárně ze snižování počtu zaměstnanců, ale především ze strukturálních opatření, která mají za cíl zvýšit produktivitu státní správy a zejména její pozitivní vliv na konkurenceschopnost. Nezbytným krokem je zajištění měřitelnosti produktivity veřejných institucí statistickými metodami a zaváděním moderních metod řízení vedoucích k zefektivnění veřejného sektoru.
Prostřednictvím legislativních kroků bude profesionalizována státní správa, zajištěna personální kontinuita v oblastech, které kladou zvýšené časové a finanční nároky na přípravu zaměstnanců pro dosažení požadované odbornosti. «
1.5.2 Efektivní a úspornější veřejná správa
- Popis / Komentář:
- a) Sjednocování agend a institucí a klientský přístup Úsporná opatření budou doprovázena reformními opatřeními zamezujícími zdvojování agend či dokonce institucí. Lze přitom využít i součinnosti se soukromým sektorem. Zde lze konkrétně uvést nový institucionální systém výběru daní a poplatků v rámci projektu Jednotného inkasního místa (JIM). Dále bude administrativně sjednocen systém vyplácení sociálních dávek, včetně centralizace systému.... »a) Sjednocování agend a institucí a klientský přístup
Úsporná opatření budou doprovázena reformními opatřeními zamezujícími zdvojování agend či dokonce institucí. Lze přitom využít i součinnosti se soukromým sektorem. Zde lze konkrétně uvést nový institucionální systém výběru daní a poplatků v rámci projektu Jednotného inkasního místa (JIM). Dále bude administrativně sjednocen systém vyplácení sociálních dávek, včetně centralizace systému. Všechny tyto kroky budou prováděny tak, aby byl plně zachován komfort klientů a zvýšena teritoriální a časová dostupnost jednotlivých služeb za současného zjednodušení systému (možnost vyřídit maximální množství agend na jednom místě). Doprovodným opatřením bude budování klientského přístupu veřejných institucí ve styku s občany. Provedena bude analýza spojená s identifikací agend, které by namísto státu mohly zajistit soukromé subjekty (asociace, sdružení). Následné převedení na tyto subjekty má potenciál významně snížit náklady veřejné správy.
b) Sdílení administrativních činností, včetně centrálních nákupů a prodejů
Výrazných úspor veřejných prostředků lze dosáhnout sdílením administrativních činností zajišťujících chod institucí. V této souvislosti musí hrát stěžejní roli centralizace systému nákupu a prodeje veřejného majetku, a to při zajištění maximální průhlednosti, např. prostřednictvím veřejných elektronických aukcí. Centralizovaný systém nákupu by měl od r. 2013/14 řešit systém elektronického tržiště státní správy NIPEZ. Pro přechodné období bude vyvinut systém fungující na obdobných principech.
c) Elektronizace veřejné správy
Projekty elektronizace v jednotlivých oblastech veřejné správy představují významnou cestu k úsporám. Propojení databází a informačních systémů mezi institucemi může navíc přinést výrazné úspory soukromým subjektům při získávání informací. Příkladem dobře fungující a otevřené databáze je insolvenční rejstřík. Klíčové bude dokončení a propojení systému centrálních registrů veřejné správy, které umožní bezpečné sdílení dat mezi orgány veřejné moci a zároveň umožní občanům a právnickým osobám oprávněný přístup k údajům vedeným v těchto rejstřících. Přínosem bude především snížení počtu úkonů nezbytných pro vyřízení určité agendy v typických životních situacích a pokles požadavků orgánů veřejné správy na občany o opisy a výpisy z těchto registrů.
d) Veřejná správa jako informační platforma pro veřejnost
Veřejná správa a další veřejné instituce disponují velkým objemem dat, statistik a analýz, které by v případě jejich zveřejnění ve správném formátu a uživatelsky příznivým způsobem mohly být využity soukromým sektorem či veřejností. Snížilo by se též např. zdvojování analýz ve státní správě a samosprávě. Koncepční systém zveřejňování také přispěje ke značným úsporám ve veřejných rozpočtech i rozpočtech podnikatelských subjektů, vzdělávacích a výzkumných institucí apod. Platformy pro zveřejnění informací a dat mohou současně sloužit systematickému sběru informací od veřejnosti i podniků prostřednictvím on-line dotazníků a veřejných diskuzí a umožňují rovněž větší kontrolu ze strany veřejnosti při formulaci návrhů politik.
e) Příprava zákona o úřednících veřejné správy
Předpokladem pro větší profesionalizaci veřejné správy je mj. schválení nového zákona o úřednících veřejné právy, jehož cílem je sjednotit právní úpravy postavení úředníků ústředních správních úřadů a územních samospráv při respektování nutných odchylek. Zákon, jehož věcný záměr bude předložen vládě do dubna r. 2011, určí hranice mezi politicky obsazenými a úřednickými místy ve státní správě, a tím přispěje k profesionalizaci, úsporám nákladů, omezení korupce, nepotismu a sníží periodickou destabilizaci veřejné správy v období volebních cyklů. Je také předpokladem pro zavedení jednotného řízení lidských zdrojů v orgánech ústřední státní správy s jasně nastavenými motivačními prvky a odpovědností úředníků. «
1.5.3 Boj proti korupci
- Popis / Komentář:
- a) Opatření v oblasti veřejné správy Výrazná část opatření v této oblasti je zacílena na sféru samosprávných celků, v níž lze identifikovat zvýšený korupční potenciál s ohledem na nižší míru zájmu veřejnosti i médií. Cílem je zvýšit transparentnost rozhodovacích procesů, a to jak při rozhodování politických orgánů (zastupitelstva a rady), tak při rozhodování na úrovni úřední složky.... »a) Opatření v oblasti veřejné správy
Výrazná část opatření v této oblasti je zacílena na sféru samosprávných celků, v níž lze identifikovat zvýšený korupční potenciál s ohledem na nižší míru zájmu veřejnosti i médií. Cílem je zvýšit transparentnost rozhodovacích procesů, a to jak při rozhodování politických orgánů (zastupitelstva a rady), tak při rozhodování na úrovni úřední složky. Podmínky pro nakládání s majetkem samosprávných celků budou prostřednictvím legislativních změn výrazně zpřísněny, aniž by tím však došlo k narušení principu samosprávy. Bude zavedena kontrolní pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu vůči samosprávným celkům, upraveny vztahy mezi zastupitelstvem a radou za účelem zamezení obcházení zákona, zjednodušen přístup členů zastupitelstev k informacím relevantním pro jejich rozhodování a kontrolní činnost. Kromě těchto kroků bude zaveden registr přestupků a dále zajištěna povinnost orgánů veřejné správy zpracovat a veřejně publikovat etický kodex.
b) Opatření v oblasti zadávání veřejných zakázek
Ke zvýšení transparentnosti řízení o veřejných zakázkách slouží legislativní změny, které zkvalitní proces zadávání veřejných zakázek, zvýší jejich transparentnost a umožní jejich elektronizaci tím, že zajistí veřejný přístup k informacím o nich prostřednictvím internetu od prvotní zadávací dokumentace až po konečné vyúčtování zakázky. K uskutečnění uvedených cílů přijala vláda Strategii elektronizace zadávání veřejných zakázek pro období let 2011 až 2015, v jejímž rámci bude vybudována národní infrastruktura pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ). Ta bude obsahovat moduly e-tržiště a národní elektronický nástroj, jejichž prostřednictvím se budou veřejné zakázky uskutečňovat.
Související opatření usilují o zvýšení úspor plynoucích z elektronizace, o podporu elektronizace činností navazujících na zadávání veřejných zakázek, provázání a přizpůsobení se politice eGovernmentu i zajištění jejich souladu s projekty a iniciativami v rámci Evropské unie.
c) Opatření v oblasti působnosti orgánů činných v trestním řízení
Opatření v této oblasti lze rozdělit na legislativní a nelegislativní. V první skupině se v rámci boje s korupcí a posílení možností státu při postihování korupčního jednání novelou trestního zákoníku zpřísní trestní postihy za korupční jednání, zejména úředních osob. Zpřesněn bude institut spolupracujícího obviněného (korunního svědka), který má zefektivnit rozkrývání organizované a zvlášť závažné trestné činnosti. Úpravou podmínek přípustnosti má být rozšířena možnost použití odposlechů a agentů dle trestního řádu. Bude rozšířen přístup orgánů činných v trestním řízení k informacím a dojde k zefektivnění systému jejich získávání od finančních institucí. Posílena má být rovněž nezávislost a odpovědnost státních zástupců.
Mezi nelegislativní opatření patří především celoživotní vzdělávání a protikorupční školení příslušníků Policie ČR a dalších orgánů činných v trestním řízení, podpora elektronizace trestního řízení, změny v místní příslušnosti těchto orgánů v případech souvisejících s trestnou činností ve veřejné správě nebo zřízení specializovaných soudních senátů a útvarů státního zastupitelství pro oblast boje s korupcí.
d) Opatření v oblasti zákonodárné moci
V této oblasti se pro usnadnění přístupu veřejnosti k údajům, které veřejní funkcionáři povinně uvádějí podle zákona o střetu zájmů, bude zaveden centrální registr evidenčních orgánů, tedy kontaktů na všechny orgány, jež tyto údaje spravují. Zjednodušení přístupu k těmto informacím na internetu přispěje k lepší kontrole veřejných funkcionářů ze strany občanů.
Změna jednacích řádů komor Parlamentu ČR zamezí tomu, aby poslanci a senátoři dávali nekoncepční pozměňovací návrhy, zneužívali metodu tzv. přílepků k nesouvisejícím zákonům, jakož i podávali neprůhledné pozměňovací návrhy při projednávání státního rozpočtu.
Novela zavede dva nástroje: Hodnocení dopadů regulace (RIA) a Hodnocení dopadů rizika korupce (CIA), které musí předkladatel, včetně poslanců či senátorů, zpracovat a ke svému návrhu vždy připojit.
Další opatření zahrnují zavedení trestněprávní odpovědnosti právnických osob, zprůhlednění financování politických stran či vypracování etických kodexů pro všechny volené zástupce, jež by vymezily jasná pravidla přípustného chování. Provedena bude rovněž analýza možností boje proti korupci v soukromé sféře.
e) podpora mravní integrity společnosti: dlouhodobá prevence korupce
Nejvhodnější dlouhodobou prevencí korupčního jednání je společnost postavená na mravním řádu a etických hodnotách, jež jsou jejím členům vštěpovány od narození. Tyto hodnoty přesahují i pozitivní právní řád, jenž musí být vůči nim komplementární. Zásadní roli zde nehraje stát, ale v první řadě funkční rodina, a dále rovněž nestátní instituce soustředěné na rozvoj a udržování mravních hodnot. Bez tohoto základu by jakákoli protikorupční politika postavená pouze na nástrojích v rukou státu byla zbytečná. Proto vláda bude podporovat funkční rodinu, etickou výchovu ve školách, ale i neziskové organizace a církve a náboženské společnosti v jejich krocích zaměřených na podporu udržování mravních hodnot, vyplývajících z civilizačního odkazu západní společnosti. «
2. FUNGUJÍCÍ TRH PRÁCE A SOCIÁLNÍ SYSTÉM JAKO PŘEDPOKLAD KONKURENCESCHOPNÉ EKONOMIKY
2.1 Moderní sociální systém a pracovní právo
2.1.1 Komplexní reforma sociální politiky zaměřená na růst a zaměstnanost
- Popis / Komentář:
- Proces sociální reformy v pěti klíčových oblastech - v dávkovém systému, v oblasti péče o osoby se zdravotním postižením, v oblasti zabezpečení osob v hmotné nouzi, v pracovněprávní legislativě a v oblasti rodinné politiky a péče o děti - směřuje k větší adresnosti sociálních dávek, snížení administrativní zátěže pro uživatele služeb, podpoře sladění rodinného a pracovního života u rodičů pečujících o malé děti či o jinou osobu v domácnosti, zkvalitnění systému péče o ohrožené děti spočívající... »Proces sociální reformy v pěti klíčových oblastech - v dávkovém systému, v oblasti péče o osoby se zdravotním postižením, v oblasti zabezpečení osob v hmotné nouzi, v pracovněprávní legislativě a v oblasti rodinné politiky a péče o děti - směřuje k větší adresnosti sociálních dávek, snížení administrativní zátěže pro uživatele služeb, podpoře sladění rodinného a pracovního života u rodičů pečujících o malé děti či o jinou osobu v domácnosti, zkvalitnění systému péče o ohrožené děti spočívající v zaměření systému na prevenci ohrožení a podporu všestranného rozvoje dětí v rodinném prostředí. Výsledkem bude zvýšení motivace ekonomicky neaktivních osob ke zlepšování své sociální situace vstupem na trh práce.
V zájmu zvýšení efektivity a udržitelnosti dávkových systémů bude zredukován počet nepojistných dávek sociální ochrany a jejich agregace do větších celků. Rozhodování o poskytnutí dávek a jejich výplata by měly být sjednoceny ze stávajících tří míst do jednoho místa, což povede ke snížení administrativních nákladů. «
2.1.2 Zpružnění pracovního práva
- Popis / Komentář:
- Opatření v oblasti pracovního práva budou směřovat k vyšší pružnosti pracovněprávních vztahů, ale současně i k udržení jistoty zaměstnanců eliminací možností nelegální práce nebo faktického obcházení účelu některých ustanovení. Reformy pracovního práva budou mít na zřeteli snižování administrativního zatížení zaměstnavatelů.... »Opatření v oblasti pracovního práva budou směřovat k vyšší pružnosti pracovněprávních vztahů, ale současně i k udržení jistoty zaměstnanců eliminací možností nelegální práce nebo faktického obcházení účelu některých ustanovení. Reformy pracovního práva budou mít na zřeteli snižování administrativního zatížení zaměstnavatelů. Větší pružnosti pracovního trhu se navrhuje dosáhnout zejména prodloužením zkušební doby pro vedoucí zaměstnance, změnami v oblasti výpovědních důvodů a odstupného, usnadněním možnosti dočasného přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli, úpravou pracovního poměru na dobu určitou či zvýšení rozsahu práce na základě dohody o provedení práce anebo úpravy pracovní doby. Všechna tato opatření budou respektovat princip nediskriminace, a to v souladu s existujícími normami práva EU.
Pružnější pracovní právo bude založeno na principu kodifikace minimálních standardů. Komplementárním prvkem bude nárůst role sociálních partnerů při sjednávání pracovních podmínek nad rámec kogentní úpravy. Možnosti pro utváření konkrétní podoby pracovních podmínek musí být maximálně otevřené, ovšem se zajištěním základní míry ochrany pro všechny zaměstnance. «
2.1.3 Zefektivnění zprostředkování práce
- Popis / Komentář:
- Jedním z pilířů státní politiky trhu práce je systém zprostředkování práce. V budoucích opatřeních bude větší pozornost věnována preventivní funkci systému, tj. zajištění pomoci a zprostředkování výdělečně činným osobám hledajícím nové zaměstnání lépe odpovídající jejich kvalifikaci. Úřady práce musí výraznou část své činnosti soustředit do individuální práce s klienty. Cestou k tomu je redukce administrativní zátěže, a to formou sjednocení některých aktivit, např. výplata dávek.... »Jedním z pilířů státní politiky trhu práce je systém zprostředkování práce. V budoucích opatřeních bude větší pozornost věnována preventivní funkci systému, tj. zajištění pomoci a zprostředkování výdělečně činným osobám hledajícím nové zaměstnání lépe odpovídající jejich kvalifikaci. Úřady práce musí výraznou část své činnosti soustředit do individuální práce s klienty. Cestou k tomu je redukce administrativní zátěže, a to formou sjednocení některých aktivit, např. výplata dávek. «
2.1.4 Zpružnění trhu s byty
- Popis / Komentář:
- Předpokladem zpružnění trhu s byty je dokončení deregulace nájemného a právní úpravy nájmu bytu, což jsou opatření zejména pro segment stávajícího bytového fondu. Systém však zahrnuje i fyzickou dostupnost bytů; proto dalším opatřením bude podpora na nabídkové straně nájemního bydlení, které usnadňuje mobilitu.
2.2 Integrace na trhu práce
2.2.1 Reforma rodinné politiky
- Popis / Komentář:
- V oblasti rodinné politiky a péče o děti budou podniknuta opatření ke zvýšení flexibility rodinných dávek a pracovněprávních institutů, a to za účelem zvýšení svobodné volby rodičů o způsobu sladění rodinného a pracovního života. Změny v dávkových systémech a zvýšená podpora nerodičovské péče o děti, umožní rychlejší návrat rodičů s malými dětmi na trh práce, aniž by kvůli němu byli finančně znevýhodněni.... »V oblasti rodinné politiky a péče o děti budou podniknuta opatření ke zvýšení flexibility rodinných dávek a pracovněprávních institutů, a to za účelem zvýšení svobodné volby rodičů o způsobu sladění rodinného a pracovního života. Změny v dávkových systémech a zvýšená podpora nerodičovské péče o děti, umožní rychlejší návrat rodičů s malými dětmi na trh práce, aniž by kvůli němu byli finančně znevýhodněni. Prioritou vlády je komplexní rodinná politika založená na podpoře funkční rodiny jako základní stavební jednotky společnosti. Systém rodinné politiky bude spočívat na respektu autonomie rodiny a na podpoře rodiny v plnění jejích společensky relevantních ekonomických, socializačních, sociálně-zajišťovacích a výchovných funkcí.
Vláda dále podnikne kroky zaměřené na rozvoj různých forem nerodičovské péče o děti. S ohledem na princip nejlepšího zájmu dítěte budou preferovány takové typy péče, které jsou založeny na individuálním přístupu. Systém finanční podpory zařízení péče o děti bude založen na plném respektu autonomie a svobodné volby rodin, podle principu „peníze jdou za rodičem, resp. za dítětem“. V souladu s touto zásadou a zájmem dítěte bude možno nadále využívat rodičovský příspěvek na zajištění jakékoli péče o děti na individuální bázi a současně využívat alternativní finanční podporu na zajištění jiné než individuální, osobní a celodenní formy péče o děti. Podpora péče bude postavena na komplementaritě státu, společnosti a rodiny, a to tak, aby nedocházelo k přímé etatizaci funkcí rodiny a společnosti. V samotném zajišťování nerodičovské péče o děti bude hrát ústřední úlohu nestátní sektor, ať již v podobě soukromé sféry, samosprávných jednotek či dalších společenských institucí, podporovaných v této činnosti státem prostřednictvím legislativních i finančních nástrojů v duchu uvedených principů.
Rozvoj zařízení pečujících o děti bude podpořen i změnou legislativních podmínek pro jejich fungování (např. firemní školky), a to s cílem tyto podmínky zjednodušit a současně sjednotit tak, aby nedocházelo k rozdílům pouze z důvodu právní formy daného zařízení. Usnadnění podmínek však nesmí porušit standardy kvality, které vyžaduje péče o malé děti. Všechna opatření na tomto poli proto musí být diskutována s experty v oboru pediatrie, dětské psychologie a souvisejících oborech.
Reforma rodinné politiky bude pamatovat i na zlepšení podmínek pro rodiče ve fázi domácí péče. Bude podporován rozvoj schopností získaných během doby péče o rodinu a děti, které budou moci rodiče využít při pozdějším návratu do profesního života. Současně budou podniknuty kroky na zlepšení udržení vztahu s profesním světem i během doby péče, např. dotační podporou zařízení krátkodobé péče (dětské koutky, mateřská centra) apod.
Vláda bude podporovat opatření vedoucí k sociálnímu začleňování pečujících rodičů. Současně uznává neplacenou rodičovskou péči o rodinu a děti jako sociálně relevantní činnost, jež je plnohodnotnou alternativou výdělečné činnosti a zaslouží si společenský respekt. «
2.2.2 Inovativní nástroje aktivní politiky zaměstnanosti
- Popis / Komentář:
- Konkurenceschopný a sociálně začleňující trh práce je podpořen chytrými a účinnými inovativními nástroji obsaženými v rámci tzv. aktivní politiky zaměstnanosti. V roce 2011 probíhá uskutečnění komplexního projektu, jehož cílem je zvýšit motivaci, rozvíjet klíčové dovednosti požadované zaměstnavateli a zprostředkovat zaměstnání motivovaným uchazečům o zaměstnání, kteří jsou v evidenci déle než 5 měsíců. Další projekt usiluje o zvýšení zaměstnanosti mladých lidí do 30 let.... »Konkurenceschopný a sociálně začleňující trh práce je podpořen chytrými a účinnými inovativními nástroji obsaženými v rámci tzv. aktivní politiky zaměstnanosti. V roce 2011 probíhá uskutečnění komplexního projektu, jehož cílem je zvýšit motivaci, rozvíjet klíčové dovednosti požadované zaměstnavateli a zprostředkovat zaměstnání motivovaným uchazečům o zaměstnání, kteří jsou v evidenci déle než 5 měsíců. Další projekt usiluje o zvýšení zaměstnanosti mladých lidí do 30 let. Cílem dalšího nástroje aktivní politiky zaměstnanosti je snížení počtu osob samostatně výdělečně činných, které jsou dočasně nezaměstnané v důsledku sezónních prací nebo hospodářské krize. Podporou dovedností souvisejících s podnikáním se zvyšuje jejich kvalifikace a potenciálně i schopnost tvorby nových míst. Spolupráce s obcemi usiluje o zvýšení počtu klientů úřadů práce, kteří pracují v rámci veřejně prospěšných prací nebo veřejné služby. Pestrou paletu nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti završuje projekt zaměřený na snížení počtu uchazečů o zaměstnání, kteří zneužívají systém a souběžně s evidencí na úřadu práce pracují načerno. «
2.2.3 Podpora zaměstnávání mladých lidí
- Popis / Komentář:
- Cílem státní politiky v této oblasti bude především zkrácení průměrné délky nezaměstnanosti u mladých lidí, zejména absolventů. Hlavní opatření v této oblasti budou soustředěna do sféry vzdělávání a přípravy na povolání. Snahou vlády je reformovat vzdělávací systém tak, aby nabídka oborů odpovídala poptávce trhu práce. Mladí lidé by současně měli být motivováni orientovat se na vzdělání v takových oborech. Dlouhodobě bude podporován větší rozvoj profesního školství a technických směrů.... »Cílem státní politiky v této oblasti bude především zkrácení průměrné délky nezaměstnanosti u mladých lidí, zejména absolventů. Hlavní opatření v této oblasti budou soustředěna do sféry vzdělávání a přípravy na povolání. Snahou vlády je reformovat vzdělávací systém tak, aby nabídka oborů odpovídala poptávce trhu práce. Mladí lidé by současně měli být motivováni orientovat se na vzdělání v takových oborech. Dlouhodobě bude podporován větší rozvoj profesního školství a technických směrů. Současně bude zvýšena nabídka možností pro rychlé zvýšení kvalifikace po dokončení školy. Státní politika bude mít za cíl umožnit a podporovat systém krátkodobých praxí během a po ukončení studia. «
2.2.4 Podpora zaměstnávání seniorů
- Popis / Komentář:
- Demografický vývoj je imperativem pro podniknutí kroků ke zvýšení zaměstnanosti a zaměstnatelnosti seniorů v předdůchodovém i důchodovém věku. Budou proto odstraňovány všechny přetrvávající prvky přímé i nepřímé diskriminace starších pracovníků v právní úpravě i ve faktickém jednání zaměstnavatelů. Současně bude podporován systém celoživotního učení a vzdělávání, který zvyšuje šance seniorů na trhu práce.... »Demografický vývoj je imperativem pro podniknutí kroků ke zvýšení zaměstnanosti a zaměstnatelnosti seniorů v předdůchodovém i důchodovém věku. Budou proto odstraňovány všechny přetrvávající prvky přímé i nepřímé diskriminace starších pracovníků v právní úpravě i ve faktickém jednání zaměstnavatelů. Současně bude podporován systém celoživotního učení a vzdělávání, který zvyšuje šance seniorů na trhu práce. Senioři budou motivováni ke zvyšování či změně kvalifikace i ve vyšším věku, k čemuž má tento systém kontinuálního vzdělávání napomáhat. Tím dojde také ke zvýšení atraktivity zaměstnávání starších lidí ve skupině 50+ pro zaměstnavatele. V neposlední řadě je dlouhodobá zaměstnatelnost seniorů podmíněna rovněž průběžným udržováním dobré tělesné i psychické kondice a zdraví osob v této věkové kategorii. Předpokladem je mj. rozšiřování systému poskytování zdravotní péče, rehabilitací a služeb seniorům mimo nemocniční zařízení (viz kap III.1.3.). «
2.3 Sociální začleňování a snižování chudoby
2.3.1 Inkluzivní vzdělávání
- Popis / Komentář:
- Zcela klíčovým prvkem k podpoře sociálního začleňování a boje proti chudobě, zvýšení účasti na trhu práce a snížení strukturální nezaměstnanosti je pro vládu ČR oblast inkluzivního vzdělávání, mj. s důrazem na řádné plnění povinné školní docházky. Budou uplatněna opatření uvedená v Národním akčním plánu inklusivního vzdělávání.
2.3.2 Efektivní sociální transfery
- Popis / Komentář:
- Vláda se zaměří na zvyšování efektivnosti příslušných sociálních transferů a lepší cílení pomoci těm osobám, které ji skutečně potřebují. Úpravy současně budou motivovat osoby v hmotné nouzi, aby změnily svoji nepříznivou situaci. Existující duplicity v sociálním systému budou odstraněny tak, aby některými opatřeními nebyla téměř identickým způsobem podporována velmi podobná či totožná skupina příjemců.... »Vláda se zaměří na zvyšování efektivnosti příslušných sociálních transferů a lepší cílení pomoci těm osobám, které ji skutečně potřebují. Úpravy současně budou motivovat osoby v hmotné nouzi, aby změnily svoji nepříznivou situaci. Existující duplicity v sociálním systému budou odstraněny tak, aby některými opatřeními nebyla téměř identickým způsobem podporována velmi podobná či totožná skupina příjemců. Z tohoto důvodu dojde zejména k užšímu provázání podpory rodiny v rámci politiky daňové a politiky zaměstnanosti. Plošná podpora rodiny bude prováděna v rámci daňového systému, zatímco v rámci systému sociálních dávek bude zaměřena především na rodiny ohrožené chudobou a dále na kompenzaci příjmových výpadků u rodin pečujících o děti, seniory nebo nemocné členy rodiny. Jedná se o společensky relevantní neplacenou činnost, jejíž význam by měl být náležitě doceněn. «
2.3.3 Sociální začleňování osob se zdravotním postižením
- Popis / Komentář:
- Nová právní úprava dávek pro osoby se zdravotním postižením bude mít za cíl agregovat dávky, revidovat okruh jejich příjemců a zacílit je na podporu plnohodnotného života, jehož součástí je zaměstnání, vzdělání a maximální sociální začlenění.
2.3.4 Kvalitní sociální služby potřebným
- Popis / Komentář:
- Bude zajištěna kvalita a dostupnost sociálních služeb a zvýšena stabilita a efektivita jejich financování s cílem zvyšování míry integrace osob ohrožených sociálním vyloučením. V tomto duchu vláda upraví parametry financování systému sociálních služeb.
2.3.5 Finanční gramotnost
- Popis / Komentář:
- Specifickým problémem sociálně vyloučených v ČR je předluženost, na niž bude vláda reagovat zvyšováním finanční gramotnosti obyvatel se specifickým zaměřením na děti a mladé osoby, nelze však pominout ani určité skupiny dospělé populace (dlouhodobě nezaměstnaní, lidé se základním vzděláním). Neznalost a nízká schopnost orientovat se v nabídkách existujících finančních produktů vede zvláště tyto sociální skupiny k zadlužování a neschopnosti dostát svým finančním závazkům.... »Specifickým problémem sociálně vyloučených v ČR je předluženost, na niž bude vláda reagovat zvyšováním finanční gramotnosti obyvatel se specifickým zaměřením na děti a mladé osoby, nelze však pominout ani určité skupiny dospělé populace (dlouhodobě nezaměstnaní, lidé se základním vzděláním). Neznalost a nízká schopnost orientovat se v nabídkách existujících finančních produktů vede zvláště tyto sociální skupiny k zadlužování a neschopnosti dostát svým finančním závazkům. K řešení situace budou realizována opatření uvedená v Národní strategii finančního vzdělávání na období let 2010 – 2015.
Zatímco část opatření tu bude prováděna na úrovni právního rámce upravujícího poskytování finančních služeb (včetně dohledových kompetencí), podstatná část kroků bude směřována do oblasti prevence a intervence zejména ve vztahu k potenciálně ohroženým skupinám. Samostatnou kapitolu představuje možnost začlenění vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti již do osnov základních škol. «
2.3.6 Sociální začleňování Romů a ostatních vyloučených a ohrožených skupin
- Popis / Komentář:
- Vláda bude i nadále provádět projekty na podporu plné integrace příslušníků vyloučených skupin a lokalit, zejména romského etnika. Za tímto účelem bude nadále podporována činnost vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách, u které bude posílena orientace na práci v terénu.
2.3.7 Sociální bydlení
- Popis / Komentář:
- Vláda bude pokračovat v podpoře výstavby sociálních nájemních bytů s ohledem na řešení dlouhodobého bydlení pro ohrožené sociálním vyloučením. Bude v rámci reformy sociální politiky pamatovat i v rámci bytů s deregulovaným nájmem na udržení sociálního začlenění tak, aby nedocházelo k nárůstu osob ohrožených chudobou a sociálním vyloučením.
3. VZDĚLÁNÍ JAKO CESTA KE KONKURENCESCHOPNOSTI A VYŠŠÍ PRODUKTIVITĚ PRÁCE
3.1 Zvyšování kvality a dostupnosti předškolního vzdělávání
3.1.1 Zvýšení dostupnosti institucí předškolního vzdělávání
- Popis / Komentář:
- Vláda podnikne kroky umožňující snazší zřizování institucí předškolního vzdělávání odstraněním existujících legislativních překážek, především pak některých nadbytečných nároků na specifické podmínky vzniku takových zařízení. Zjednodušení podmínek však nesmí mít za následek snížení kvality těchto zařízení. Vláda bude také finančně podporovat zřizování firemních školek.... »Vláda podnikne kroky umožňující snazší zřizování institucí předškolního vzdělávání odstraněním existujících legislativních překážek, především pak některých nadbytečných nároků na specifické podmínky vzniku takových zařízení. Zjednodušení podmínek však nesmí mít za následek snížení kvality těchto zařízení. Vláda bude také finančně podporovat zřizování firemních školek.
Vláda bude, mj. v rámci systému tarifního ohodnocení, podporovat příliv kvalifikovaných pracovních sil i do oblasti předškolního vzdělávání.
S ohledem na skutečnost, že výnosy z investic do vzdělání klesají s věkem dítěte, jsou právě investice do předškolní výchovy vysoce návratné. V této souvislosti je vhodné ve zvýšené míře podporovat i výuku cizích jazyků v institucích předškolní výchovy.
Vláda zvýší dostupnost předškolní přípravy pro děti ze sociálně znevýhodňujícího prostředí včetně zavedení nárokovosti docházky do mateřské školy pro sociálně vyloučené. Zároveň bude provedena transformace systému pedagogicko-psychologického poradenství tak, aby adekvátně diagnostikoval individuální potřeby dětí a navrhoval vhodná vyrovnávací a podpůrná opatření v úplné součinnosti s mateřskými a základními školami a nestátními neziskovými organizacemi. «
3.2 Systematické zlepšování kvality vzdělávací činnosti a reforma vzdělávací soustavy
3.2.1 Základní školství
- Popis / Komentář:
- a) Zavedení jednotného systému hodnocení žáků Vláda zavede pravidelné zjišťování výsledků vzdělávání žáků 5. a 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků šesti a osmiletých gymnázií s cílem využít získané výsledky pro vlastní hodnocení školy. Bude hodnocena především orientace žáka ve vlastních znalostech a schopnost využívat získané dovednosti. Jedním ze zvažovaných cílů je využít výsledky pro přijímací řízení na střední školy.... »a) Zavedení jednotného systému hodnocení žáků
Vláda zavede pravidelné zjišťování výsledků vzdělávání žáků 5. a 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků šesti a osmiletých gymnázií s cílem využít získané výsledky pro vlastní hodnocení školy. Bude hodnocena především orientace žáka ve vlastních znalostech a schopnost využívat získané dovednosti. Jedním ze zvažovaných cílů je využít výsledky pro přijímací řízení na střední školy. Zavedení bude probíhat nejprve formou pilotního testování na vzorku základních škol, zkušebním provozem a teprve poté ostrou verzí testování. Ještě před zavedením by v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro základní školy došlo k vypracování a zveřejnění standardů vzdělávání.
b) Zlepšení sociálně integrační role základních škol a rovného přístupu k vzdělání
Vláda bude usilovat o to, aby struktura základního školství podporovala sociální soudržnost společnosti. Základní školy by se neměly stávat místem sociální diferenciace a předčasné determinace budoucí kariéry. Příliš časné rozdělení žáků dle zásluh a studijních předpokladů je často neprůkazné a znemožňuje využití potenciálu skrytých talentů.
Na druhé straně by uvedená strategie neměla vést ke zhoršení kvality výuky ve smyslu přizpůsobení se nejméně nadanému žáku ve třídě. Systém musí umožnit růst talentovaných žáků, musí motivovat k soutěži a ke snaze zlepšovat své znalosti a dovednosti i mezi malými dětmi.
Podmínkou zlepšení sociálně-integrační role škol jsou opatření vedoucí ke zatraktivnění výuky. Podle existujících šetření se žáci na školách nudí, mají negativní vztah zejména k exaktním a přírodním vědám. Je proto zapotřebí přiblížit výuku těchto předmětů praktickému životu a jeho potřebám. V žácích by neměl vznikat dojem, že probíranou látku v praxi nikdy nevyužijí. Vzdělávání na základních školách by se nemělo soustředit primárně na kvantitativní rozsah, ale na schopnost pracovat s textem a získávat informace.
Je nezbytné, aby měli žáci základních škol rovné šance a nebyli bezdůvodně vylučováni z hlavního vzdělávacího proudu. Proto vláda do roku 2020 sníží minimálně o 50% počet dětí vzdělávaných mimo hlavní vzdělávací proud ve školách vyučujících podle Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání s přílohou upravující vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením.
Parametrické úpravy financování regionálního školství zohlední všechny typy speciálních vzdělávacích potřeb a umožní základním školám hlavního vzdělávacího proudu vzdělávat žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a nastavovat pro ně adekvátní vyrovnávací a podpůrná opatření. Budou katalogizována vyrovnávací a podpůrná opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a na jednotlivá opatření budou navázány též finance.
Bude transformována výuka budoucích pedagogů tak, aby disponovali kompetencemi k nastavování a provádění sociálně začleňujících opatření ve třídě a škole. «
3.2.2 Lepší podmínky pro pedagogické pracovníky
- Popis / Komentář:
- Vláda si klade za cíl vytvořit samostatný systém odměňování pedagogických pracovníků úzce propojený s kariérním systémem, které je společně budou motivovat k celoživotnímu zvyšování kvality práce. Výše základního platu nebude závislá pouze na délce praxe pedagogického pracovníka, ale především na kvalitě jeho práce ověřené atestací a na zvyšující se náročnosti vykonávané činnosti, na jeho funkční specializaci (tzn. potlačení stávajícího principu automatického růstu mezd s věkem).... »Vláda si klade za cíl vytvořit samostatný systém odměňování pedagogických pracovníků úzce propojený s kariérním systémem, které je společně budou motivovat k celoživotnímu zvyšování kvality práce. Výše základního platu nebude závislá pouze na délce praxe pedagogického pracovníka, ale především na kvalitě jeho práce ověřené atestací a na zvyšující se náročnosti vykonávané činnosti, na jeho funkční specializaci (tzn. potlačení stávajícího principu automatického růstu mezd s věkem). Postup učitele v kariérním systému bude podporován systémem dalšího profesního rozvoje. Odstraňovány budou bariéry bránící efektivnímu zapojení kvalifikovaných zaměstnanců firem i ve vyšším věku do výuky v odborném vzdělávání. «
3.2.3 Reforma středního školství
- Popis / Komentář:
- a) Reforma maturitní zkoušky Mezi hlavní priority vlády patří především uskutečnění reformy maturitní zkoušky, jejíž první „ostrá“ verze bude uskutečněna v roce 2011. Jejím smyslem je, aby svou náročností při zjišťování znalostí a studijních předpokladů žáků odpovídala požadavkům přijímacích zkoušek na vysoké školy. Pro tento předpoklad je nutné diskutovat o možnosti zavedení jednotných prvků hodnocení ve společné (tzv.... »a) Reforma maturitní zkoušky
Mezi hlavní priority vlády patří především uskutečnění reformy maturitní zkoušky, jejíž první „ostrá“ verze bude uskutečněna v roce 2011. Jejím smyslem je, aby svou náročností při zjišťování znalostí a studijních předpokladů žáků odpovídala požadavkům přijímacích zkoušek na vysoké školy. Pro tento předpoklad je nutné diskutovat o možnosti zavedení jednotných prvků hodnocení ve společné (tzv. státní) části maturitní zkoušky a dosáhnout dohody s vysokými školami ohledně využití objektivizovaných výsledků maturitní zkoušky vysokými školami jako kritéria pro výběr a přijetí uchazečů o vysokoškolské studium.
Reformovaná maturitní zkouška umožní srovnání mezi školami v ČR, ale ve svém důsledku by měla umožnit i srovnání kvality škol a připravenosti žáků v celoevropském kontextu. Tomu je zapotřebí přizpůsobit i její strukturu a její změny na základě budoucích zkušeností.
b) Zavedení nové závěrečné zkoušky do systému odborného vzdělávání
Vláda projedná legislativu, která umožní zavedení nové závěrečné zkoušky do systému odborného vzdělávání v oborech s výučním listem. Tato zkouška má za cíl umožnit lepší vzájemnou porovnatelnost kvality škol, ale i znalostí a dovedností jejich absolventů.
c) Reforma regionálního školství
Vláda projedná možnost vypracování nového modelu normativů pro regionální školství, ve kterém nebude jediným kritériem žák a student, nýbrž i další parametry, jež budou spolupůsobit k optimalizaci sítě škol. Kapacita středních (i základních) škol by měla reagovat na demografický vývoj. Cílem opatření bude integrace odborných škol různého zaměření do škol s širším odborným kurikulárním záběrem.
V rámci regionálního školství je třeba podpořit fungování systému kariérního poradenství při středních a zejména základních školách. Za tímto účelem je vhodné i institucionálně sjednotit odpovědnost za tuto agendu. V této oblasti bude probíhat spolupráce s krajskými samosprávami.
d) Podpora zvýšení kvality odborného vzdělávání ve spolupráci se zaměstnavateli
Vláda bude průběžně sledovat úroveň středního odborného vzdělávání, a to prostřednictvím ukazatelů a kritérií sledujících dosažený pokrok ve zvyšování kvality a vytvoření podmínek pro spolupráci se zaměstnavateli. Pro tento účel bude využíván i evropský rámec pro zajišťování kvality odborného vzdělávání (EQAVET) přijatý v roce 2009.
Posílená spolupráce mezi odbornými školami a zaměstnavateli bude nabývat vícera podob. Jedná se zejména o zkvalitnění praktické přípravy ve skutečném pracovním prostředí nebo formu stáží učitelů, zlepšení a zatraktivnění učňovského školství či zvýšení motivace udělováním krajských nebo podnikových stipendií pro vybrané obory. Dalšími opatřeními budou podpora účasti odborníků z praxe v maturitních komisích a při praktických zkouškách nebo podpora technického a přírodovědného odborného vzdělávání využíváním tzv. šablon, tedy předpřipravených typizovaných projektů, které jsou financovány metodou „unit costs“. «
3.2.4 Podpora dalšího vzdělávání dospělých
- Popis / Komentář:
- Vláda bude reagovat na velmi nízký podíl dospělých účastnících se dalšího vzdělávání. Hlavní důraz v nadcházejícím období bude kladen na rozvoj systému uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Stěžejní aktivitou je v tomto vytvoření Národní soustavy kvalifikací, která bude financována prostřednictvím operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost s harmonogramem pro plnění schválených aktivit na léta 2009 – 2015.... »Vláda bude reagovat na velmi nízký podíl dospělých účastnících se dalšího vzdělávání. Hlavní důraz v nadcházejícím období bude kladen na rozvoj systému uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Stěžejní aktivitou je v tomto vytvoření Národní soustavy kvalifikací, která bude financována prostřednictvím operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost s harmonogramem pro plnění schválených aktivit na léta 2009 – 2015.
S uvedeným opatřením souvisí také implementace Evropského rámce kvalifikací (EQF) v ČR prostřednictvím vytvoření Národní soustavy kvalifikací a přiřazení úrovně kvalifikací v ČR k úrovním EQF. V tomto kontextu bude sepsána národní referenční zpráva, která bude předložena Vládě ČR v červnu 2011.
Připravována bude i implementace Evropského systému kreditů pro odborné vzdělávání a přípravu. «
3.3 Reforma vysokého školství
3.3.1 Diverzifikace vysokých škol a jejich funkcí
- Popis / Komentář:
- Nezbytná diverzifikace vysokého školství bude vycházet z různých funkcí, které vysoké školy plní nejen ve vzdělávací a výzkumné oblasti, ale i v rozdílném důrazu například na mezinárodní či regionální kontext, na intenzitu a formy spolupráce s aplikační sférou, přenos výsledků výzkumu či další vzdělávání apod. Otevřený a prostupný systém vysokoškolského vzdělávání musí poskytovat srozumitelné kvalifikace a reflektovat potřeby společnosti.... »Nezbytná diverzifikace vysokého školství bude vycházet z různých funkcí, které vysoké školy plní nejen ve vzdělávací a výzkumné oblasti, ale i v rozdílném důrazu například na mezinárodní či regionální kontext, na intenzitu a formy spolupráce s aplikační sférou, přenos výsledků výzkumu či další vzdělávání apod. Otevřený a prostupný systém vysokoškolského vzdělávání musí poskytovat srozumitelné kvalifikace a reflektovat potřeby společnosti. S tím také souvisí profilace jednotlivých vysokých škol, založená na různém poměru mezi jejich jednotlivými funkcemi.
Důraz bude kladen rovněž na změny v síti existujících vysokých škol, a to s cílem efektivního využívání a sdílení existujících kapacit vysokých škol obdobného nebo doplňujícího se oborového zaměření a dosahování synergií při plnění společných úkolů nebo institucionální integrace na regionální, případně celostátní bázi, kde to bude vhodné. Je třeba přitom vzít v úvahu i důležitou roli, kterou hraje sektor soukromých vysokých škol.
Součástí úsilí vlády bude rovněž optimalizace struktury studijních programů vzhledem k deklarovanému poslání a skutečným výsledkům jednotlivých institucí. Magisterské a doktorské studijní programy budou významně navázány na vědeckou, výzkumnou a inovační činnost vysokých škol. Na druhé straně bude podporován rozvoj profesně zaměřených bakalářských studijních programů a programů krátkého cyklu, včetně podpory přeměny některých oborů vyššího odborného vzdělávání na tyto programy. «
3.3.2 Posílení kvality a relevance vysokých škol, jejich otevření společnosti
- Popis / Komentář:
- Společným jmenovatelem posuzování všech aktivit vysokých škol se stane jejich vysoká kvalita a společenská a akademická relevance. Kvalita je dosud spojována především s vynikajícími výsledky ve vědecké činnosti, zatímco další dimenze (vztahující se bezprostředně ke vzdělávací činnosti a k naplňování širší společenské tzv. třetí role vysokých škol) jsou obtížněji uchopitelné.... »Společným jmenovatelem posuzování všech aktivit vysokých škol se stane jejich vysoká kvalita a společenská a akademická relevance. Kvalita je dosud spojována především s vynikajícími výsledky ve vědecké činnosti, zatímco další dimenze (vztahující se bezprostředně ke vzdělávací činnosti a k naplňování širší společenské tzv. třetí role vysokých škol) jsou obtížněji uchopitelné. Je proto zapotřebí zřetelněji vymezit jak výzkumnou tak i vzdělávací dimenzi vysokého školství (včetně zavedení kategorie vysokých škol orientovaných především na výzkum) a to na základě stanovených výkonových, kvantitativních a kvalitativních ukazatelů odpovídajících různým oblastem činnosti vysokých škol.
Soustava kvalitativních a výkonových ukazatelů umožní mapovat české vysoké školství a hodnotit zaměření i kvalitu jednotlivých institucí se zřetelem k jejich specifickému poslání, rozlišit různé dimenze kvality v hlavních oblastech činnosti vysokých škol (vzdělávání, výzkum, třetí společenská role). Je samozřejmé, že multikriteriální hodnocení vysokých škol naváže na obdobné trendy prosazující se v zahraničí a využije především postupy a nástroje rozpracovávané v rámci Evropské unie (například mezinárodní projekty U-Map, Eurostudent, Reflex, UMultirank apod.).
Vedle vnějšího hodnocení vysokých škol sehraje v rámci autonomních institucí zásadní roli rovněž systém vnitřního hodnocení, který zdůrazní odpovědnost vysokých škol za kvalitu své práce.
Ve shodě s nejnovějšími trendy v jiných zemích bude při hodnocení kvality vysokých škol bude kladen důraz také na zaměstnatelnost a uplatnění jejich absolventů jako zásadního ukazatele relevance poskytovaného vzdělání. Stejně tak budou vysoké školy hodnoceny podle úspěšnosti při získávání zdrojů ze soukromé sféry na svůj další rozvoj a aktivity ve výzkumu a vývoji. Zohlední se také, jakou roli hrají v přenosu výsledků své činnosti ve prospěch společnosti jako celku. Uvedené ukazatele budou využity rovněž při dalším rozvoji pravidel financování vysokých škol ze státního rozpočtu.
Cílem politiky státu již není zvyšování počtu vysokoškolských studentů a institucí, ale jejich kvalita a relevance, tedy propojení s potřebami rozvoje celé společnosti, její ekonomiky a trhu práce. Nelze proto například podporovat další zvyšování počtu studentů v oborech a v institucích, jejichž absolventi nenacházejí odpovídající uplatnění v pracovním životě. Podstatnou informací pro to ovšem nemůže být pouze sledování aktuální situace na pracovním trhu, ale také systematické a pravidelné hodnocení budoucích kvalifikačních požadavků a vývoje reprodukce vysokoškolsky vzdělané pracovní síly. Je totiž třeba předcházet reálnému riziku, že se některé významné ekonomické sektory/odvětví/obory ocitnou bez adekvátně vzdělané pracovní síly.
Studijní programy a obory by proto měly být dostatečně široce pojaté, umožňovat různorodost teoretických postojů a další odborné specializace. S ohledem na nízkou kvalitu sociálněvědního výzkumu (dle mezinárodních srovnání) je třeba soustředit podporu na zajišťování užšího kontaktu vyučujících a studentů, a na špičkových pracovištích tedy i snižování počtu studentů na jednoho pedagoga. Je také zapotřebí více podporovat atraktivitu technických oborů nabízejících širší možnosti praktického využití.
V rámci reformy vysokoškolského systému vláda zpřísní možnosti pro zakládání nových fakult na veřejných vysokých školách, a to mj. i s ohledem na požadavky a potřeby ekonomiky. Zejména ve sféře společenských věd nebude reforma podporovat vznik oborů založených pouze na určitém partikulárním teoretickém přístupu, zejména ve sféře společenských věd.
Navzdory řadě pozitivních posunů v posledních letech je propojení vysokých škol a širších společenských očekávání stále vnímáno jako nedostatečné, a je proto třeba podporovat přizpůsobení činností vysokých škol těmto očekáváním. Podporována bude kultivace dialogu mezi vysokými školami a jejich partnery. Vnější aktéři se více zapojí do plánování a hodnocení činnosti vysokých škol - při zohlednění profilu a poslání jednotlivých institucí - například systemizací role a činnosti správních rad veřejných vysokých škol jako nástroje veřejné kontroly nad plněním poslání těchto institucí. V rámci zavádění kvalifikačního rámce je třeba také úžeji provázat obory vysokoškolského studia se sférou uplatnění absolventů. «
3.3.3 Financování vysokých škol
- Popis / Komentář:
- Oblast vysokého školství trpí v České republice dlouhodobě podfinancováním. V porovnání se zeměmi Evropské unie jsou výdaje na jednoho studenta v České republice stále velmi nízké a v posledních letech se situace ještě zhoršuje. Srovnávací studie přitom jednoznačně prokázaly, že výše jednotkových výdajů souvisí s kvalitou a výkonností vysokých škol, což se projevuje například při srovnání nejlepších amerických univerzit se situací v Evropě.... »Oblast vysokého školství trpí v České republice dlouhodobě podfinancováním. V porovnání se zeměmi Evropské unie jsou výdaje na jednoho studenta v České republice stále velmi nízké a v posledních letech se situace ještě zhoršuje. Srovnávací studie přitom jednoznačně prokázaly, že výše jednotkových výdajů souvisí s kvalitou a výkonností vysokých škol, což se projevuje například při srovnání nejlepších amerických univerzit se situací v Evropě. Proto je třeba i v tomto směru dosáhnout zřetelného zlepšení.
Vedle veřejných prostředků je ovšem nezbytné do financování vysokých škol více zapojit i soukromé zdroje, prostředky podnikatelské sféry i domácností. Zavedou se daňové pobídky pro zvýšení finančních prostředků, které do výzkumu a vývoje na vysokých školách a v dalších veřejných institucích investuje podnikatelská sféra. Současně se připraví systém finanční podpory studentů, který umožní následné zavedení školného. Vláda předpokládá zavedení finanční spoluúčasti studentů na hrazení nákladů jejich studia s významnou regulativní funkcí na straně studentů i vysokých škol s termínem zavedení od akademického roku 2013/2014.
Klíčem pro alokaci finančních prostředků z veřejných zdrojů bude stále méně počet studentů; místo toho se zvýší váha kvality a výkonnosti vysoké školy, její vědecké a vzdělávací činnosti, ale i dalších rolí, které plní pro společnost. Stát proto bude pokračovat v započatých změnách v pravidlech rozpisu rozpočtu vysokých škol a podporovat zdokonalování jejich objektivních kritérií a měřítek. Zásadní posun od kvantity ke kvalitě, který je dnes podporován i většinou vysokých škol, se přirozeně odrazí i v počtech nově přijímaných studentů.
Počet osob poprvé vstupujících do terciárního vzdělávání se v ČR podle metodiky OECD zvýšil totiž již na 70 % odpovídající věkové skupiny. Na vysokých školách i ve veřejnosti převládá názor, že je to příliš, negativně to ovlivňuje kvalitu studia a snižuje motivaci k dosahování nejlepších výsledků. Podíl vstupujících do terciárního vzdělání má proto klesnout pod dvě třetiny i v nadcházejícím období poklesu odpovídajících věkových kohort. Počet osob s plným magisterským vzděláním by měl v celkovém počtu absolventů vysokých škol klesat (absolutně i relativně), a to ve prospěch bakalářských odborných programů a programů kratšího cyklu. Umožní to posilovat kvalitu magisterského a doktorského vzdělání. «
4. PODPORA PODNIKÁNÍ, DIGITALIZACE A ROZVOJ DIGITÁLNÍHO TRHU
4.1 Snižování administrativní a regulační zátěže podnikatelů
4.1.1 Snižování administrativní zátěže podnikatelů
- Popis / Komentář:
- Národní cíl v oblasti snižování administrativní zátěže k roku 2020 je stanoven s ohledem na cíle Strategie Evropa 2020 následovně: Snížení administrativní zátěže podnikatelů oproti roku 2005 o 30 %. Vláda ČR bude pokračovat v projektu na snížení administrativní zátěže podnikatelů. Vláda na základě analýzy dosavadního průběhu a plnění národního programu odsouhlasila v prosinci r. 2010 navýšení dosavadního cíle redukce administrativní zátěže pro podnikatele na 25 % do r.... »Národní cíl v oblasti snižování administrativní zátěže k roku 2020 je stanoven s ohledem na cíle Strategie Evropa 2020 následovně: Snížení administrativní zátěže podnikatelů oproti roku 2005 o 30 %.
Vláda ČR bude pokračovat v projektu na snížení administrativní zátěže podnikatelů. Vláda na základě analýzy dosavadního průběhu a plnění národního programu odsouhlasila v prosinci r. 2010 navýšení dosavadního cíle redukce administrativní zátěže pro podnikatele na 25 % do r. 2012 a současně rozhodla o jeho pokračování v rámci následné etapy. V jejím průběhu bude testována aktualizovaná metodika pro měření administrativní zátěže používaná již do r. 2007, která zahrnuje 12 vybraných oblastí, např. oblast vstupu do podnikání, obchodního práva, vydávání povolení, podmínek zaměstnávání nebo placení daní.
V současné době běží druhá etapa přeměření administrativní zátěže, do které jsou zapojeni také podnikatelé. Přeměření se věnuje jak kvantitativním ukazatelům (např. čas potřebný pro plnění té které povinnosti či nákladové parametry), tak kvalitativním ukazatelům. Cílem je zjistit, které povinnosti vnímají sami podnikatelé při výkonu své práce jako nejvíce zatěžující. Předpokladem úspěchu této fáze je vzájemná součinnost a komunikace mezi zástupci státní správy a zástupci podnikatelské sféry.
«
4.1.2 Odstranění nadbytečných či neefektivních požadavků v předpisech na ochranu životního prostředí
- Popis / Komentář:
- V oblasti environmentální legislativy vzala vláda počátkem března 2011 na vědomí návrhy příslušné meziresortní komise, jež mají revizí právních předpisů v oblasti ochrany životního prostředí pomoci k posílení konkurenceschopnosti a rozvoji podnikání. Tento společný projekt několika ministerstev, tzv. eko-audit, obsahuje 96 konkrétních podnětů k odstranění nadbytečných či neefektivních požadavků v těchto předpisech, které převyšují požadavky práva EU a nemají jednoznačné opodstatnění.... »V oblasti environmentální legislativy vzala vláda počátkem března 2011 na vědomí návrhy příslušné meziresortní komise, jež mají revizí právních předpisů v oblasti ochrany životního prostředí pomoci k posílení konkurenceschopnosti a rozvoji podnikání. Tento společný projekt několika ministerstev, tzv. eko-audit, obsahuje 96 konkrétních podnětů k odstranění nadbytečných či neefektivních požadavků v těchto předpisech, které převyšují požadavky práva EU a nemají jednoznačné opodstatnění. Provedení navrhovaných opatření přispěje ke zvýšení konkurenceschopnosti českých podniků a zjednodušení právního prostředí, ve kterém operují. «
4.1.3 Zjednodušení a sjednocení postupů v územním a stavebním řízení
- Popis / Komentář:
- Podstatou je změna legislativního rámce pro sjednocení postupů územního a stavebního řízení dle stavebního zákona, snižování administrativní zátěže v těchto řízeních a změna kvality a obsahu řízení prostřednictvím digitalizace procesů.
4.2 Institucionální podpora rozvoje podnikání
4.2.1 Státní správa vstřícná podnikání
- Popis / Komentář:
- S ohledem na skutečnost, že podstatná část českého podnikatelského sektoru je soustředěna na finální montáž, tj. do střední části výrobního řetězce, je nezbytnou podmínkou úspěchu tohoto typu podnikání rychlost jak v dodávkách součástek k výrobě, tak v exportu zpracovaných produktů. K tomu je zapotřebí perfektně fungující celní správy. Proto je zapotřebí optimalizovat síť celnic tak, aby vyhovovala provozní dobou i polohou potřebám podniků.... »S ohledem na skutečnost, že podstatná část českého podnikatelského sektoru je soustředěna na finální montáž, tj. do střední části výrobního řetězce, je nezbytnou podmínkou úspěchu tohoto typu podnikání rychlost jak v dodávkách součástek k výrobě, tak v exportu zpracovaných produktů. K tomu je zapotřebí perfektně fungující celní správy. Proto je zapotřebí optimalizovat síť celnic tak, aby vyhovovala provozní dobou i polohou potřebám podniků.
Současně je zapotřebí přizpůsobit i fungování dalších úřadů státní správy co nejvíce potřebám podnikatelské sféry. To platí např. pro délku úředních hodin, ale i pro rychlou online přístupnost důležitých informací, zvlášť v oblasti trhu práce (viz též níže). «
4.2.2 Strategická podpora exportu a ekonomická diplomacie
- Popis / Komentář:
- S ohledem na strukturu českého hospodářství by měla být proexportní politika jedním z pilířů podpory podnikání. Vláda přijme strategický dokument v oblasti exportní politiky. Různá institucionální zastoupení České republiky musí lépe spolupracovat a jejich teritoriální rozložení musí lépe odpovídat potřebám české ekonomiky a exportérů. Územní síť českých zastoupení bude přizpůsobena hospodářským zájmům ČR.... »S ohledem na strukturu českého hospodářství by měla být proexportní politika jedním z pilířů podpory podnikání. Vláda přijme strategický dokument v oblasti exportní politiky. Různá institucionální zastoupení České republiky musí lépe spolupracovat a jejich teritoriální rozložení musí lépe odpovídat potřebám české ekonomiky a exportérů. Územní síť českých zastoupení bude přizpůsobena hospodářským zájmům ČR.
Jednotný trh EU má také vnější dimenzi. Součástí ekonomické diplomacie v širším hledisku je proto obhajoba zájmů českého podnikatelského sektoru a českého exportu při tvorbě politik Evropské unie. Zde je zapotřebí koordinovaného postupu. Zejména v rámci společné obchodní politiky bude vláda postupovat tak, aby napomáhala odstraňování překážek ve volném obchodu, které mají negativní dopady na české exportéry. V rámci všech politik vnitřního trhu bude prosazovat další liberalizaci a otevírání dosud uzavřených sektorů.
«
4.2.3 Podpora vzniku nových podniků
- Popis / Komentář:
- Vláda učiní opatření pro rozvoj podnikání v oblastech služeb s vysokou přidanou hodnotou založeného na inovačních technologiích, a to prostřednictvím podpory infrastruktury pro zakládání clusterů, inkubátorů pro nové podniky a virtuálních tržišť inovací včetně rozvoje technologických parků. V tomto rámci bude úžeji spolupracovat s krajskými a místními samosprávami a podnikatelskými reprezentacemi.... »Vláda učiní opatření pro rozvoj podnikání v oblastech služeb s vysokou přidanou hodnotou založeného na inovačních technologiích, a to prostřednictvím podpory infrastruktury pro zakládání clusterů, inkubátorů pro nové podniky a virtuálních tržišť inovací včetně rozvoje technologických parků. V tomto rámci bude úžeji spolupracovat s krajskými a místními samosprávami a podnikatelskými reprezentacemi. Priority v této oblasti zohlední i při artikulaci priorit pro využívání prostředků ze strukturálních fondů v příštím programovacím období. «
4.3 Zlepšení přístupu k vysokorychlostnímu internetu a rozvoj eGovernmentu
4.3.1 Zlepšení přístupu k vysokorychlostnímu internetu
- Popis / Komentář:
- V lednu 2011 vláda ČR schválila Státní politiku v elektronických komunikacích - Digitální Česko. Cílem je redukovat „digitální propast“ v oblasti přístupu k vysokorychlostnímu internetu mezi venkovskými sídly a městy. V tomto dokumentu si ČR stanovila cíl zajistit do roku 2013 dostupnost služby přístupu k vysokorychlostnímu internetu ve všech obydlených lokalitách ČR s minimální přenosovou rychlostí alespoň 2 Mbit/s (download) a ve městech alespoň 10 Mbit/s.... »V lednu 2011 vláda ČR schválila Státní politiku v elektronických komunikacích - Digitální Česko. Cílem je redukovat „digitální propast“ v oblasti přístupu k vysokorychlostnímu internetu mezi venkovskými sídly a městy. V tomto dokumentu si ČR stanovila cíl zajistit do roku 2013 dostupnost služby přístupu k vysokorychlostnímu internetu ve všech obydlených lokalitách ČR s minimální přenosovou rychlostí alespoň 2 Mbit/s (download) a ve městech alespoň 10 Mbit/s.
Střednědobým cílem je zajistit do roku 2015 dostupnost vysokorychlostního internetu ve venkovských sídlech s přenosovou rychlostí, která bude alespoň na úrovni 50% průměrné rychlosti dosahované ve městech. Přitom 30% domácností a firem ve městech by mělo mít přístup k přípojkám s přenosovou rychlostí alespoň 30 Mbit/s. Státní politika má přispět k vytvoření vhodných podmínek pro rozvoj přístupu k vysokorychlostnímu internetu a služeb využívaných jeho prostřednictvím, zvýšení počtu uživatelů internetu, zrychlení připojení, a tím i zvýšení digitální gramotnosti obyvatel ČR, což bude mít v konečném důsledku příznivý dopad na podnikatelský sektor a na celkový hospodářský růst.
Klíčovými opařeními k naplnění uvedených cílů jsou zejména využití rádiového spektra uvolněného přechodem z analogového na digitální televizní vysílání (tzv. digitální dividenda) pro poskytování služeb vysokorychlostního přístupu k internetu, vytvoření a zpřístupnění uživatelských vstřícných a přínosných aplikací státní správy motivujících občany a firmy k využívání internetu a v neposlední řadě předložení úprav zákonných a podzákonných norem, jež umožní, urychlí a zefektivní rozvoj vysokorychlostního přístupu k internetu. «
4.3.2 Rozvoj eGovernmentu
- Popis / Komentář:
- Cílem ČR bude do konce roku 2015 dosáhnout využívání služeb eGovernmentu u minimálně 50 % občanů a 95 % podniků. Jedním z hlavních projektů je zavedení elektronických občanských průkazů (eID), jejichž start se připravuje na leden 2012. Používání eID představuje jeden ze základních kamenů, na kterém bude možné v budoucnu stavět další elektronické služby veřejné správy.... »Cílem ČR bude do konce roku 2015 dosáhnout využívání služeb eGovernmentu u minimálně 50 % občanů a 95 % podniků.
Jedním z hlavních projektů je zavedení elektronických občanských průkazů (eID), jejichž start se připravuje na leden 2012. Používání eID představuje jeden ze základních kamenů, na kterém bude možné v budoucnu stavět další elektronické služby veřejné správy.
Dalším z projektů eGovernmentu je zřízení základních registrů veřejné správy s termínem dokončení v červenci 2012. Systém registrů umožní, aby občané a podniky při komunikaci s úřady nemuseli opakovaně poskytovat stejné údaje, které budou v rámci veřejné správy sdíleny. Registry přinesou rovněž snížení administrativní zátěže a zároveň významný kvalitativní skok při využívání eGovernmentu jak ze strany občanů, tak ze strany podniků.
Vláda ČR vypracuje „Strategii elektronizace vybraných agend ve veřejné správě“, v rámci které budou mj. zohledněny cíle stanovené v Digitální agendě pro Evropu a evropském Akčním plánu pro eGovernment na období 2011–2015, zejména co se týče využívání elektronických služeb spojených se studiem, prací, zdravotní péčí, bydlením nebo důchodem odkudkoli z Evropy.
Strategie rovněž zahrne možnosti dalšího rozvoje informačního systému datových schránek a kontaktních míst veřejné správy - Czech POINT, které již v ČR fungují a přinášejí zjednodušení a zrychlení procesů veřejné správy pro občany i podnikatele. Datové schránky sice v současnosti fungují, ale je třeba zajistit jejich využívání v praxi a propojení s cíli vytyčenými na úrovni EU.
K zefektivnění procesů v oblasti kultury a správy kulturních děl přispěje také digitalizace kulturního obsahu, která probíhá na základě Státní kulturní politiky na léta 2009 – 2014 schválené v roce 2008 a která bude blíže specifikovaná na základě Národní strategie digitalizace kulturního obsahu pro roky 2011 – 2016. Ta bude předložena vládě ČR ve třetím čtvrtletí roku 2011. Vláda připravuje novelizaci autorského zákona, která by měla mj. řešit autorskoprávní aspekty digitalizace kulturního obsahu, zejména pokud jde o tzv. osiřelá díla. «
5. PODPORA RŮSTU ZALOŽENÉHO NA VÝZKUMU A INOVACÍCH
5.1 Investice do výzkumu, vývoje a inovací a hodnocení jejich výstupů a dopadů
5.1.1 Zlepšení způsobu financování sektoru vědy, výzkumu, vývoje a inovací
- Popis / Komentář:
- Nejpalčivější problém v oblasti inovací představují, v absolutních hodnotách i procentuálně, stále velmi nízké investice ze soukromého sektoru. V evropském a mezinárodním srovnání však také Česká republika vykazuje nízkou mezinárodní konkurenceschopnost a nízké propojení všech aktérů inovačního řetězce se zájmem ekonomiky.... »Nejpalčivější problém v oblasti inovací představují, v absolutních hodnotách i procentuálně, stále velmi nízké investice ze soukromého sektoru. V evropském a mezinárodním srovnání však také Česká republika vykazuje nízkou mezinárodní konkurenceschopnost a nízké propojení všech aktérů inovačního řetězce se zájmem ekonomiky.
Kromě nízké míry investic ze soukromého sektoru Česká republika zaostává i co se týče financování z veřejných rozpočtů. V prostředí rizikového kapitálu není nastaveno daňové zvýhodnění a neexistují investiční pobídky.
Vláda proto jako svůj národní cíl přijme taková opatření, aby veřejné výdaje na vědu, výzkum, vývoj a inovace v České republice dosáhly v roce 2020 úrovně 1 % HDP. Současně vláda učiní všechny kroky k adekvátnímu zvýšení podílu soukromého sektoru na financování, a to tak, aby Česká republika přispěla k dosahování celoevropského cíle stanoveného v rámci Strategie Evropa 2020.
Neméně významná jako celková výše vynakládaných prostředků je jejich efektivní alokace. Vláda učiní opatření k zamezení neefektivního financování, využije nástroje nepřímé podpory, a to zejména tím, že do zákona o daních z příjmu zapracuje možnost uplatnění odpočtu ze základu daně pro nakupování výzkumu u vysokých škol a výzkumných organizací. Současně je záměrem podpořit i celkový meziroční nárůst výdajů vynakládaných na oblast výzkumu a vývoje. Úprava bude provedena v souvislosti s novelou zákona o daních z příjmů předkládané vládě v I. pololetí 2011 s předpokládanou účinností od 1. 1. 2013.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR ve spolupráci s ministerstvy financí, školství, mládeže a tělovýchovy a Radou vlády pro výzkum, vývoj a inovace zlepší podmínky pro přístup k rizikovému kapitálu pro financování inovací (prostřednictvím návrhu vytvoření fondu rizikového kapitálu) ještě v rámci současného programového období. Cílem je snaha o vyplnění mezery na současném českém trhu a větší zapojení soukromých investorů pomocí rizikového kapitálu, především v raných fázích životního cyklu firem. «
5.1.2 Zlepšení výkonnosti výzkumu, vývoje a inovací
- Popis / Komentář:
- Prozatím neexistují relevantní měřítka, která by informovala o efektivitě investic do oblasti výzkumu, vývoje a inovací v mezinárodním srovnání. Vláda proto připraví novou metodiku hodnocení a vytvoří podmínky pro dlouhodobé financování založené na kvalitě a zvýšené podpoře nejlepších výzkumných týmů. Právní předpis upravující rozložení finančních prostředků v oblasti výzkumu, vývoje a inovací bude úzce navázán na metodiku hodnocení.... »Prozatím neexistují relevantní měřítka, která by informovala o efektivitě investic do oblasti výzkumu, vývoje a inovací v mezinárodním srovnání. Vláda proto připraví novou metodiku hodnocení a vytvoří podmínky pro dlouhodobé financování založené na kvalitě a zvýšené podpoře nejlepších výzkumných týmů. Právní předpis upravující rozložení finančních prostředků v oblasti výzkumu, vývoje a inovací bude úzce navázán na metodiku hodnocení. Kritéria posuzování kvality budou maximálně transparentní, objektivní a budou vycházet z mezinárodních standardů. V tomto směru je třeba upravit i podmínky fungování grantových agentur. Cílem je tedy systém striktně orientovaný na hodnocení kvality projektů podle mezinárodních standardů.
Systém hodnocení je potřeba zásadně změnit a zlepšit jak ve sféře základního výzkumu, tak v oblasti aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje. Aplikovaný výzkum přitom nelze upřednostňovat na úkor výzkumu základního.
V rámci zvyšování kvality je třeba zabránit odlivu špičkových vědců a naopak podporovat jejich příchod do České republiky. Jejich ohodnocení musí být konkurenceschopné v mezinárodním srovnání. Je nanejvýš potřebné zaměřit se v hodnocení na kvalitu a umožnit vyšší flexibilitu v ohodnocování špičkových pracovníků nad rámec tarifního systému.
Podstatným elementem zajištění kvality výzkumu a vývoje je prohloubení mezinárodní spolupráce. Vláda bude nadále financovat programy mezinárodní spolupráce ve vědě, výzkumu, vývoji a inovacích a podporovat zapojení českých výzkumných subjektů do rámcových programů a dalších aktivit v této oblasti.
Vláda dále přijme program pro financování velkých infrastrukturních projektů a zajištění udržitelnosti a rozvoje nově vybudovaných center. Na podnět MPO a MŠMT vláda přijme strategický program na podporu výzkumu a vývoje inovací v celém řetězci energetiky.
V návaznosti na velké investice z evropských zdrojů do způsobilých regionů a související nárůst výkonnosti výzkumu, vývoje a inovací v těchto regionech se bude vláda zabývat odpovídajícím využitím vědeckovýzkumného potenciálu i na území hl. m. Prahy. Paralelně s tím bude sledován i vývoj, potřeby a maximální využití investic tam, kde již investováno bylo.
«
5.1.3 Podpora vědeckých a výzkumných pracovníků
- Popis / Komentář:
- Věkové rozložení ve skupině vědeckých a výzkumných pracovníků, zejména nedostatek pracovníků ve stření generaci, je v České republice z hlediska dlouhodobého rozvoje nevyhovující. Hlavní příčinu představuje nízká finanční atraktivita zaměstnání v příslušných oborech, a to jak ve srovnání s ostatními profesemi v České republice, tak i ve srovnání s ohodnocením vědců a výzkumníků v zahraničí.... »Věkové rozložení ve skupině vědeckých a výzkumných pracovníků, zejména nedostatek pracovníků ve stření generaci, je v České republice z hlediska dlouhodobého rozvoje nevyhovující. Hlavní příčinu představuje nízká finanční atraktivita zaměstnání v příslušných oborech, a to jak ve srovnání s ostatními profesemi v České republice, tak i ve srovnání s ohodnocením vědců a výzkumníků v zahraničí. Důsledkem je odchod mladých pracovníků poté, co do jejich přípravy stát investoval značné finanční prostředky, do soukromé sféry nebo do zahraničí.
Opatření budou zaměřena na zajištění návratnosti veřejných investic do přípravy kvalitních výzkumných a vědeckých pracovníků, a to jak prostřednictvím jejich lepšího ohodnocení, tak rozšířením odborné infrastruktury pro kvalitní výzkum (včetně vybavení knihoven) a v neposlední řadě i zacílením podpory mezi mladými vědci na nejperspektivnější pracovníky s nejlepšími výsledky. Jakkoli jsou počty výzkumných pracovníků v ČR stále nízké, i v tomto případě by mělo platit, že kvalita má přednost před kvantitou.
Vláda přijme akční plán rozvoje lidských zdrojů pro výzkum, vývoj a inovace. Bude též financovat programy mobility výzkumných pracovníků, jejich návrat do České republiky a rozvoj jejich kariéry.
Vláda zajistí finanční podporu projektům výzkumu, vývoje a inovací, zejména v oblasti spolupráce výzkumu a průmyslu a dále i podporu výchově a celoživotnímu vzdělávání špičkových odborníků pro potřeby průmyslu a státní správy zejména v oborech, kde vznikly generační problémy.
Vláda dále připraví nástroje pro zvýšení atraktivity českého výzkumného prostředí mezi zahraničními vědci, podporu dlouhodobých pobytů zahraničních výzkumných a vysokoškolských pedagogů na výzkumných pracovištích a vysokých školách v České republice včetně legislativních změn.
Vláda též vytvoří programy pro rozvoj kariéry mladých vědeckých pracovníků vracejících se z rodičovské dovolené a programy popularizace výzkumné činnosti, a to již na středních školách, zejména v přírodovědných a technických oborech. «
5.2 Zvýšení inovačního potenciálu ekonomiky ČR
5.2.1 Zlepšení spolupráce výzkumného sektoru s podnikatelskou sférou
- Popis / Komentář:
- Za současné situace přetrvává potřeba zaměřit se na lepší komercionalizaci výsledků vědy, výzkumu, vývoje a inovací. Vláda považuje za trvající problém na národní úrovni slabou motivaci univerzit a výzkumných institucí ke komerčnímu využití výsledků svého výzkumu a vývoje. Na druhé straně zůstává i neschopnost podniků nové požadavky jasně definovat a následně poznatky využívat. Nízká schopnost přejímat nové technologie založené na výzkumu přitom platí jak pro veřejnou, tak i soukromou sféru.... »Za současné situace přetrvává potřeba zaměřit se na lepší komercionalizaci výsledků vědy, výzkumu, vývoje a inovací. Vláda považuje za trvající problém na národní úrovni slabou motivaci univerzit a výzkumných institucí ke komerčnímu využití výsledků svého výzkumu a vývoje. Na druhé straně zůstává i neschopnost podniků nové požadavky jasně definovat a následně poznatky využívat. Nízká schopnost přejímat nové technologie založené na výzkumu přitom platí jak pro veřejnou, tak i soukromou sféru.
Propojení veřejnoprávního výzkumného sektoru se soukromou sférou ztěžuje i nedostatečná koordinace mezi sférou výzkumu a školství. Je zapotřebí v rámci vysokého školství jasněji vzájemně vymezit vztah mezi výzkumnou a vzdělávací dimenzí a současně posílit třetí roli univerzit. Vláda v rámci nové strategie vysokého školství podpoří diverzifikaci a rozdělení vysokých škol na vzdělávací a na výzkumné, zaměřené na špičkový výzkum a adekvátně k tomu financované, těsněji propojené se soukromým sektorem. Na druhé straně potřeby inovačního procesu je třeba zohlednit i ve vzdělávání a přizpůsobit tomu i jeho obsah; důležitou roli v tom budou nadále hrát různé typy vzdělávacích institucí.
Vláda dále připraví programy podporující spolupráci průmyslových podniků, vysokých škol a veřejných výzkumných institucí včetně podpory efektivnějšího využívání strategických partnerství univerzit a klíčových průmyslových hráčů, například formou investic průmyslu do škol výměnou za větší roli při nastavování strategického směřování univerzit.
S ohledem na rozptýlení kompetencí při správě inovačního systému mezi několik ústředních orgánů státní správy (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Radu pro výzkum, vývoj a inovace), vyvine vláda úsilí směrem k zpřesnění odpovídajících koordinačních mechanismů, které by usnadňovaly efektivní spolupráci při formulování strategických cílů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v kontextu evropské inovační politiky. Také v oblasti provádění široce pojaté inovační politiky bude zpřesněna úloha agentur pro tyto účely zřízených (zejména Technologické agentury ČR a Agentury na podporu podnikání a investic CzechInvest).
«
5.2.2 Zaměření na inovační potenciál
- Popis / Komentář:
- Výsledky českého výzkumu a vývoje nejsou, až na některé obory, stále dostatečně viditelné a přetrvává nízká konkurenceschopnost České republiky na zahraničních trzích s technologiemi. V oblasti vývoje a inovací musí hrát prvořadou úlohu soukromý sektor, který inovační produkty využívá. Přitom je stále jen malá část výzkumných projektů od počátku podpořena soukromou sférou.... »Výsledky českého výzkumu a vývoje nejsou, až na některé obory, stále dostatečně viditelné a přetrvává nízká konkurenceschopnost České republiky na zahraničních trzích s technologiemi. V oblasti vývoje a inovací musí hrát prvořadou úlohu soukromý sektor, který inovační produkty využívá. Přitom je stále jen malá část výzkumných projektů od počátku podpořena soukromou sférou. Jak bylo uvedeno výše, je třeba využívat synergie veřejných a soukromých investic tak, aby i soukromé investice směřovaly do České republiky.
V rámci podpory inovačního potenciálu a jeho rozvoje v České republice je třeba zlepšit právní prostředí. Současná legislativa v oblasti ochrany duševního vlastnictví je stále nedostačující a ne vždy přehledná. Firmy často hledají patentovou ochranu nejdříve v zahraničí (např. v USA), protože se jim v České republice nedostává ze strany státu adekvátní podpory (jakkoli zde mohou hrát roli i další faktory, zejm. velikost českého trhu). Česká republika bude na unijní úrovni podporovat prohlubování harmonizačních snah v oblasti patentového práva. Vláda se současně i na národní úrovni bude snažit o zlepšení právní ochrany a zejména vymahatelnosti práva. K tomu je třeba zvyšovat kvalifikační předpoklady soudců v této oblasti.
Podstatným prvkem podpory podnikání založeného na inovacích je i zvyšování povědomí o něm samotném a o možnostech jeho rozvoje. Vláda proto učiní kroky ke stimulaci nabídky vzdělávacích programů zaměřených právě na tuto oblast, a to jak v rámci vysokého školství, tak i ve sféře celoživotního vzdělávání.
Významný problém představuje i absence komplexní inovační strategie, která by zohlednila vývoj v posledních letech a současně i priority stanovené na unijní úrovni (Strategie Evropa 2020 a Unie inovací). Vláda proto projedná během roku 2011 Inovační strategii ČR jako reflexi iniciativy Unie inovací v českém prostředí, jež bude součástí Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti ČR a bude obsahovat návrhy konkrétních opatření, včetně termínů jejich dosažení.
Vláda ve spolupráci s dalšími subjekty pak v návaznosti na Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti a na potřeby energetiky v souladu s připravovanou modifikací Státní energetické koncepce předloží omezený počet prioritních směrů výzkumu orientovaného na inovace, spolu s návrhem alokace výdajů na tyto priority. Vláda také v rámci SET Plan posoudí infrastrukturu pro výzkum, vývoj a demonstrace nových energetických technologií s cílem dosáhnout posílení konkurenceschopnosti energetického dodavatelského průmyslu (dodavatelé technologií) a energetického výzkumu, vývoje a inovací. Vláda, jak bylo uvedeno výše, současně přijme aktualizaci Národní politiky, výzkumu, vývoje a inovací na léta 2009 - 2015, která bude předložena do roku 2012. «
6. PODPORA NÍZKOUHLÍKOVÉ KONKURENCESCHOPNÉ EKONOMIKY ŠETRNÉ K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ
6.1 Zvyšování energetické účinnosti
6.1.1 Podpora energeticky úsporných budov
- Popis / Komentář:
- V rámci běžících programů podporuje vláda snižování spotřeby energie zlepšením tepelně technických vlastností budov a zateplení rodinných a bytových domů. Ke konci roku 2020 musí nové budovy splňovat vysoké standardy odpovídající požadavkům směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov. Zvyšování energetické účinnosti budov je důležité i pro zajištění energetické bezpečnosti České republiky.... »V rámci běžících programů podporuje vláda snižování spotřeby energie zlepšením tepelně technických vlastností budov a zateplení rodinných a bytových domů.
Ke konci roku 2020 musí nové budovy splňovat vysoké standardy odpovídající požadavkům směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov. Zvyšování energetické účinnosti budov je důležité i pro zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Nabízí totiž velký potenciál pro úspory zejména v oblasti teplárenství, protože snižuje spotřebu energií nutných pro provoz systémů centrálního zásobování teplem.
«
6.1.2 Podpora snižování energetické náročnosti ve výrobě a dopravě
- Popis / Komentář:
- Vláda hodlá nadále v rámci běžících programů podporovat projekty přispívající ke snižování energetické náročnosti průmyslové výroby a projekty na podporu využívání energie z obnovitelných zdrojů. Dobrovolné závazky k úsporám energie bude motivovat formou daňových úlev, popř. možností čerpat granty pro konečné spotřebitele energie, kteří se zavážou k určitému snížení energetické náročnosti.... »Vláda hodlá nadále v rámci běžících programů podporovat projekty přispívající ke snižování energetické náročnosti průmyslové výroby a projekty na podporu využívání energie z obnovitelných zdrojů. Dobrovolné závazky k úsporám energie bude motivovat formou daňových úlev, popř. možností čerpat granty pro konečné spotřebitele energie, kteří se zavážou k určitému snížení energetické náročnosti.
Vláda pokračuje v investiční podpoře modernizace zařízení a infrastruktury v železniční dopravě. Důraz je kladen také na výstavbu zařízení pro kombinovanou dopravu. Důležitou roli hraje také podpora decentralizované výroby energie v zemědělství.
«
6.1.3 Podpora snižování energetické náročnosti v dalších sektorech
- Popis / Komentář:
- Při zajištění vhodných podmínek se jeví jako efektivní podpořit poskytování komplexních „energetických služeb se zárukou“ pomocí metody Energy Performance Contracting (EPC) pro financování energeticky úsporných opatření z budoucích úspor. Vláda si je vědoma důležitosti rozšíření úlohy veřejného sektoru v propagaci nových technologií. Podporuje uplatnění dohody Energy Star o kancelářských přístrojích.... »Při zajištění vhodných podmínek se jeví jako efektivní podpořit poskytování komplexních „energetických služeb se zárukou“ pomocí metody Energy Performance Contracting (EPC) pro financování energeticky úsporných opatření z budoucích úspor.
Vláda si je vědoma důležitosti rozšíření úlohy veřejného sektoru v propagaci nových technologií. Podporuje uplatnění dohody Energy Star o kancelářských přístrojích.
Podporován bude nadále výzkum a vývoj v oblasti úspor energie. V neposlední řadě si vláda uvědomuje důležitost poradenských a konzultačních služeb pro zvýšení povědomí veřejnosti v oblastech zavádění inovativních technologií, postupů ke zvýšení účinnosti užití energie a vyššího využití obnovitelných zdrojů.
V první fázi transformace energetiky bude třeba věnovat pozornost sektoru teplárenství a využití elektřiny v sektoru dopravy (využití vodíku). «
6.2 Zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů
6.2.1 Investiční podpora
- Popis / Komentář:
- Vláda bude nadále podporovat projekty přispívající ke zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie. Jedná se projekty výstavby a rekonstrukce lokálních i centrálních zdrojů tepla využívajících obnovitelné zdroje energie pro vytápění, chlazení a ohřev teplé vody. Dále jsou to projekty výstavby a rekonstrukce větrných a malých vodních elektráren a výstavby geotermálních elektráren a elektráren spalujících biomasu (pevnou, plynnou nebo kapalnou).... »Vláda bude nadále podporovat projekty přispívající ke zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie. Jedná se projekty výstavby a rekonstrukce lokálních i centrálních zdrojů tepla využívajících obnovitelné zdroje energie pro vytápění, chlazení a ohřev teplé vody. Dále jsou to projekty výstavby a rekonstrukce větrných a malých vodních elektráren a výstavby geotermálních elektráren a elektráren spalujících biomasu (pevnou, plynnou nebo kapalnou). Podpora se týká také kombinované výroby elektrické energie a tepla: kogeneračních zařízení spalujících bioplyn, skládkový a kalový plyn, bioplynové stanice; kogeneračních zařízení využívajících pevnou biomasu a kombinované výroby elektřiny a tepla z geotermální energie.
Vláda počítá rovněž s podporou pro potřeby využití volné zemědělské půdy k energetickým účelům (formou dotace). Jde o podporu všech druhů energetické biomasy (dendromasy i fytomasy) sloužící primárně k výrobě kapalných (např. MEŘO, bioethanol), plynných (bioplyn) i pevných (sloužících k přímému spalování) paliv původem v agrárním sektoru. Podporovány by mely být nejen projekty výstavby nových decentralizovaných zdrojů využívajících biomasu, ale rovněž modernizace a rozšiřování stávajících, jež by zajistila např. vyšší využití tepla nebo zbytkové biomasy.
Podpořena by měla být přímo i samotná produkce biomasy například formou dotace na zakládání plantáží rychle rostoucích dřevin. Využití druhotných produktů živočišné výroby (např. kejda) a rostlinné biomasy jako suroviny pro výrobu bioplynu (resp. elektrické energie) je v České republice podporováno v rámci zpracování v bioplynových stanicích. «
7. PODPORA KONKURENCESCHOPNOSTI ZLEPŠENÍM DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURY
7.1 Strategické plánování rozvoje dopravní infrastruktury
7.1.1 Efektivnější strategické plánování
- Popis / Komentář:
- V současné době se zpracovává analýza, která poskytne reálný kritický obraz současného stavu dopravní infrastruktury a s ohledem na předpokládané finanční rámce popíše reálné možnosti rozvoje dopravní infrastruktury a její základní priority. V návazné fázi pak představí konkrétní projekty, vybrané na základě multikriteriální analýzy, a stanoví časový plán jejich provedení.... »V současné době se zpracovává analýza, která poskytne reálný kritický obraz současného stavu dopravní infrastruktury a s ohledem na předpokládané finanční rámce popíše reálné možnosti rozvoje dopravní infrastruktury a její základní priority. V návazné fázi pak představí konkrétní projekty, vybrané na základě multikriteriální analýzy, a stanoví časový plán jejich provedení.
Tato analýza bude podkladem pro zpracování nové Dopravní politiky ČR pro léta 2014 – 2020 a Dopravní sektorové strategie 2. fáze - Střednědobý plán rozvoje dopravní infrastruktury s dlouhodobým výhledem, jenž bude obsahovat posouzení vlivů koncepce na životní prostředí (SEA) a podrobné zhodnocení jednotlivých staveb s výhledem do roku 2040.
Mezi další opatření v oblasti plánování usilující o zvýšení bezpečnosti a efektivity dopravy patří aktualizace existující Národní strategie bezpečnosti silniční dopravy a připravovaný Strategický plán rozvoje ITS pro Českou republiku.
V rámci projektu „Vypracování dlouhodobého modelu financování dopravní infrastruktury“ prověřuje vláda aktuálně možnosti reforem celého systému financování dopravní infrastruktury. V projektu bude výrazně akcentována potřeba zapojení soukromého kapitálu, který by byl splatný z budoucích výnosů vystavěné infrastruktury. Rozhodujícím prvkem financování dopravně infrastrukturních staveb by se mohla stát státní společnost, která by umožnila efektivní propojení se soukromým kapitálem. Analyzovány jsou modely fungující v zahraničí – např. Asfinag (Autobahnen- und Schnellstraßen- Finanzierungs- Aktiengesellschaft) v Rakousku, HAC (Hrvatske autoceste d.o.o.) v Chorvatsku či NDS (Národná diaľničná spoločnosť, a.s) na Slovensku. Jedná se o akciové společnosti mající na starost plánování a výstavbu silnic a dálnic, výběr a správu mýtného apod. Jejich stoprocentním vlastníkem je stát.
«
7.1.2 Hlavní projekty v oblasti dopravní infrastruktury
- Popis / Komentář:
- - Provedení vybraných hlavních silničních projektů formou PPP (Public Private Partnership, Partnerství veřejného a soukromého sektoru) - Dostavba základní sítě dálnic a rychlostních silnic v rámci tzv. Transevropské dopravní sítě (TEN-T), - Dostavba tranzitních železničních koridorů - Modernizace ostatních tratí sítě TEN-T a tratí dle jiných mezinárodních dohod (např. AGTC) - Modernizace železničních uzlů na síti TEN-T... »- Provedení vybraných hlavních silničních projektů formou PPP (Public Private Partnership, Partnerství veřejného a soukromého sektoru)
- Dostavba základní sítě dálnic a rychlostních silnic v rámci tzv. Transevropské dopravní sítě (TEN-T),
- Dostavba tranzitních železničních koridorů
- Modernizace ostatních tratí sítě TEN-T a tratí dle jiných mezinárodních dohod (např. AGTC)
- Modernizace železničních uzlů na síti TEN-T
- Modernizace dalších tratí důležitých pro městskou a příměstskou dopravu (řešení dopravních problémů v hustě osídlených oblastech)
- Zajištění interoperability železniční sítě, zavedení GSM-R (Global System for Mobile Communications – Railway, Globální systém mobilní komunikace na železnici)
- Zajištění interoperability železniční sítě, zavedení ETCS (European Train Control System, Evropský vlakový zabezpečovací systém)
- Zvýšení objemu finančních prostředků pro údržbu dopravní infrastruktury rozšířením výkonového zpoplatnění na silnice I. třídy a vybrané silnice II. a III. třídy. (Termín zavedení: 2013)
- Vytvoření dvou veřejných logistických center s terminálem kombinované dopravy s parametry dle dohody AGTC (European Agreement on Important International Combined Transport Lines and Related Installations - Evropská dohoda o nejdůležitějších trasách mezinárodní kombinované přepravy a souvisejících objektech). (Termín zprovoznění: 2015)
- Podpora zavádění inteligentních dopravních systémů «
7.1.3 Zlepšení legislativních podmínek
- Popis / Komentář:
- Na základě přehodnocení schvalovacího procesu dopravních staveb podle stávajících zákonů přijme vláda během roku 2011 řadu legislativních opatření. Podstatné urychlení schvalování a přípravy projektů přinese připravovaná novela stavebního zákona, jež má zjednodušit povolovací řízení a zefektivnit činnost stavebních úřadů. Novelizovány mají být též zákon o vyvlastnění a související předpisy.... »Na základě přehodnocení schvalovacího procesu dopravních staveb podle stávajících zákonů přijme vláda během roku 2011 řadu legislativních opatření.
Podstatné urychlení schvalování a přípravy projektů přinese připravovaná novela stavebního zákona, jež má zjednodušit povolovací řízení a zefektivnit činnost stavebních úřadů. Novelizovány mají být též zákon o vyvlastnění a související předpisy.
V průběhu roku 2011 se také bude dokončovat restrukturalizace železničního sektoru, jejímž cílem je vytvoření podmínek pro konkurenceschopnou železniční dopravu se zaměřením zejména na přepravu nákladů na střední a dlouhé vzdálenosti, na rychlou dálkovou osobní dopravu a na funkci páteřního systému městské a příměstské veřejné dopravy. Současně bude docházet k postupnému otevírání trhu v železniční dopravě právě s ohledem na vyšší efektivitu otevřeného trhu. «
7.2 Zajištění efektivního financování dobudování páteřní sítě
7.2.1 Nové zdroje financování
- Popis / Komentář:
- Vzhledem k vysoké finanční náročnosti dopravních projektů a naléhavé potřebě jejich provedení v optimální podobě a co nejkratším časovém horizontu bude vláda usilovat o nalezení alternativních způsobů jejich financování.... »Vzhledem k vysoké finanční náročnosti dopravních projektů a naléhavé potřebě jejich provedení v optimální podobě a co nejkratším časovém horizontu bude vláda usilovat o nalezení alternativních způsobů jejich financování. Kromě zvýšení zdrojů z veřejných rozpočtů, prostřednictvím rozšíření výkonového zpoplatnění v silniční dopravě a využití spolufinancování z programů EU, bude zkoumána možnost financování infrastrukturních projektů ze soukromých zdrojů, formou Partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP).
Přípravné práce na prvních PPP projektech budou zahájeny v průběhu letošního roku, jejich uskutečňování by mělo začít nejdříve v roce 2013. Zvýšení dostupných zdrojů přinese postupné rozšiřování výkonového zpoplatnění na silnice I. třídy a části silnic II. a III. třídy, jehož příprava započala v roce 2011 a jehož spuštění lze očekávat nejdříve po roce 2013. Systém by měl také zajistit internalizaci tzv. externích nákladů. Výsledkem by měla být situace, kdy se na hrazení nákladů vznikajících dopravním provozem, jako hluk či znečištění ovzduší, bude podílet ten, kdo je způsobuje (princip znečišťovatel platí). «
7.2.2 Podpora dopravní infrastruktury v budoucí kohezní politice
- Popis / Komentář:
- Vláda považuje kohezní politiku za významný nástroj nejen pro vyvažování rozdílů méně a více rozvinutých regionů, ale též na rozvoj konkurenceschopnosti, a to jak jednotlivých regionů, tak státní ekonomiky jako celku. Proto se při určování priorit v rámci budoucí kohezní politiky na programovací období 2014 – 2020 zaměří na podporu dopravní infrastruktury včetně inteligentních dopravních systémů, která představuje podstatnou podmínku konkurenceschopné ekonomiky založené na průmyslu a na exportu.... »Vláda považuje kohezní politiku za významný nástroj nejen pro vyvažování rozdílů méně a více rozvinutých regionů, ale též na rozvoj konkurenceschopnosti, a to jak jednotlivých regionů, tak státní ekonomiky jako celku. Proto se při určování priorit v rámci budoucí kohezní politiky na programovací období 2014 – 2020 zaměří na podporu dopravní infrastruktury včetně inteligentních dopravních systémů, která představuje podstatnou podmínku konkurenceschopné ekonomiky založené na průmyslu a na exportu. «