hlavní město PRAHA
www stránky
www stránky
hlavní město PRAHA
Plán odpadového hospodářství hl. m. Prahy 2017
1. Předcházení vzniku odpadů, omezování jejich množství a nebezpečných vlastností
1.1 Program předcházení vzniku odpadů
a) Koordinovaným a jednotným přístupem vytvořit podmínky k nižší spotřebě primárních zdrojů a postupnému snižování produkce odpadů.
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
1.1.A Informační podpora, vzdělávání a osvěta
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
1.1.A1 Podporovat šíření informací a osvětových programů za účelem postupného zvyšování množství zpětně odebraných oděvů, textilu, obuvi, hraček, knih, časopisů, nábytku, koberců, nářadí a dalších znovupoužitelných výrobků.
2. Nakládání s komunálními odpady
2.1 Komunální odpady
a) Zavést tříděný sběr minimálně pro odpady z papíru, plastů, skla a kovů.
b) Do roku 2020 zvýšit nejméně na 50 % hmotnosti celkovou úroveň přípravy k opětovnému použití a recyklaci alespoň u odpadů z materiálů jako je papír, plast, kov, sklo, pocházejících z domácností, a případně odpady jiného původu, pokud jsou tyto toky odpadů podobné odpadům z domácností.
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
2.1.1 Kontrolovat využívání systému tříděného sběru využitelných složek komunálních odpadů, minimálně pro papír, plasty, sklo a kovy občany města.
2.1.2 V závislosti na ekonomické dostupnosti požadovat dodržování hierarchie nakládání s odpady předávanými oprávněným osobám.
2.1.3 Průběžně vyhodnocovat obecní systém pro nakládání s komunálními odpady a jeho kapacitní možnosti a navrhovat opatření k jeho zlepšení.
2.1.4 Zařazovat tříděný odpad, získaný v rámci odděleného sběru v obci, jako komunální odpady (s obsahem obalové složky), tj. skupinu 20 Katalogu odpadů.
2.1.5 Na úrovni obce informovat jednou ročně občany a ostatní účastníky obecního systému nakládání s komunálními odpady o způsobech a rozsahu odděleného sběru komunálních odpadů, využití a odstranění komunálních odpadů a o nakládání s dalšími odpady v rámci obecního systému. Součástí jsou také informace o možnostech prevence a minimalizace vzniku komunálních odpadů. Minimálně jednou ročně zveřejnit kvantifikované výsledky odpadového hospodářství obce.
2.2 Směsný komunální odpad
a) Směsný komunální odpad (po vytřídění materiálově využitelných složek, nebezpečných složek a biologicky rozložitelných odpadů) zejména energeticky využívat v zařízeních k tomu určených v souladu s platnou legislativou.
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
2.2.1 Podporovat budování odpovídající efektivní infrastruktury nutné k zajištění a zvýšení energetického využití odpadů.
2.3 Živnostenské odpady
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
2.3.1 Průběžně vyhodnocovat systém obce pro nakládání s komunálními odpady v souvislosti s možností zapojit do obecního systému nakládání s komunálními odpady právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání s komunálními odpady, které produkují.
2.3.2 Na úrovni obce umožnit nastavení kritérií např. maximální limit produkce komunálních odpadů, při jejichž splnění se budou moci právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání zapojit do obecního systému nakládání s komunálními odpady v obci s komunálními odpady, které produkují.
3. Biologicky rozložitelné odpady a biologicky rozložitelné komunální odpady
3.1 Snížit maximální množství biologicky rozložitelných komunálních odpadů ukládaných na skládky tak, aby podíl této složky činil v roce 2020 nejvíce 35 % hmotnostních z celkového množství biologicky rozložitelných komunálních odpadů vyprodukovaných v roce 1995.
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
3.1.2 Na úrovni obce informovat jednou ročně občany a ostatní účastníky obecního systému nakládání s komunálními odpady o způsobech a rozsahu odděleného sběru biologicky rozložitelných odpadů a o nakládání s nimi. Součástí jsou také informace o možnostech prevence a minimalizace vzniku biologicky rozložitelných odpadů. Minimálně jednou ročně zveřejnit kvantifikované výsledky odpadového hospodářství obce.
3.1.3 Podporovat technicky a osvětovými kampaněmi domácí, komunitní a obecní kompostování biologicky rozložitelných odpadů u fyzických osob.
4. Stavební a demoliční odpady
4.1 Zvýšit do roku 2020 nejméně na 70 % hmotnosti míru přípravy k opětovnému použití a míru recyklace stavebních a demoličních odpadů a jiných druhů jejich materiálového využití, včetně zásypů, při nichž jsou materiály nahrazeny v souladu s platnou legislativou stavebním a demoličním odpadem kategorie ostatní s výjimkou v přírodě se vyskytujících materiálů uvedených v Katalogu odpadů3 pod katalogovým číslem 17 05 04 (zemina a kamení).
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
5. Nebezpečné odpady
5.1 a) Podporovat snižování měrné produkce nebezpečných odpadů při zajištění maximálního třídění nebezpečných složek komunálního odpadu. Zvyšování podílu materiálově využitých nebezpečných odpadů.b) Zvyšování podílu materiálově využitých nebezpečných odpadů.c) Minimalizaci negativních účinků při nakládání s nebezpečnými odpady na lidské zdraví a životní prostředí.d) Odstranění starých zátěží, kde se nacházejí nebezpečné odpady.
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
6. Výrobky s ukončenou životností s režimem zpětného odběru - Obaly a obalové odpady
6.1 Obaly a obalové odpady
a) Podpořit zvýšení celkové recyklace obalů na úroveň 70 % do roku 2020.
b) Podpořit zvýšení celkového využití odpadů z obalů na úroveň 80 % do roku 2020.
c) Podpořit zvýšení recyklace plastových obalů na úroveň 50 % do roku 2020.
d) Podpořit dosažení 55 % celkového využití prodejních obalů určených spotřebiteli do roku 2020.
e) Podpořit dosažení 50 % recyklace prodejních obalů určených spotřebiteli do roku 2020.
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
6.1.1 Zachovat a rozvíjet stávající integrovaný systém třídění komunálních odpadů, včetně jejich obalové složky a podporovat další rozvoj tohoto systému, případně dalších systémů.
6.1.3 Důsledně kontrolovat zavedený systém tříděného sběru v obci pro využitelné složky komunálních odpadů, minimálně komodit: papír, plasty, sklo a kovy.
6.2 Odpadní elektrická a elektronická zařízení
a) Podpořit dosažení vysoké úrovně tříděného sběru odpadních EEZ.
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
6.2.1 Spolupracovat s povinnými osobami v rámci celého systému zpětného odběru, např. s ohledem na kvalitu a kontrolu evidovaných dat, dostupnost sběrné sítě pro spotřebitele nebo realizaci osvětových a informačních kampaní s cílem zvýšení množství odděleně sebraného elektrozařízení.
6.2.2 Prohlubovat spolupráci povinných osob s komunální sférou a posilovat vazbu sběrné sítě na obecní systémy nakládání s komunálními odpady.
6.3 Odpadní baterie a akumulátory
a) Ve spolupráci s kolektivními systémy zvýšit úroveň tříděného sběru odpadních přenosných baterií a akumulátorů.
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
6.4 Odpadní pneumatiky
a) Podpořit zvýšení úrovně tříděného sběru odpadních pneumatik
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
6.4.1 Posilovat vazbu sběrné sítě na obecní systémy nakládání s komunálními odpady s tím, že budou stanoveny parametry sběrné sítě za účelem minimalizace nákladů pro obce v oblasti nakládání s odpadními pneumatikami a sběrná místa zveřejňovat na portálu veřejné správy v registru míst zpětného odběru.
7. Odpadní minerální oleje
7.1 Zvyšovat materiálové a energetické využití odpadních olejů.
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
8. Specifické skupiny nebezpečných odpadů
8.1 Odpady a zařízení s obsahem polychlorovaných bifenylů
a) Předat veškerá zařízení a odpady s obsahem polychlorovaných bifenylů do konce roku 2025 oprávněným osobám, nebo zařízení, a odpady s obsahem polychlorovaných bifenylů do této doby dekontaminovat.
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
8.2 Odpady s obsahem persistentních organických látek
a) Zvýšit povědomí o perzistentních organických znečišťujících látkách a jejich účincích na lidské zdraví a životní prostředí.
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
9. Další skupiny odpadů
9.1 Vedlejší produkty živočišného původu a biologicky rozložitelné odpady z kuchyní a stravoven
a) Snižovat množství biologicky rozložitelných odpadů z kuchyní a stravoven4 a vedlejších produktů živočišného původu5 ve směsném komunálním odpadu, které jsou původem z veřejných stravovacích zařízení (restaurace, občerstvení) a centrálních kuchyní (nemocnice, školy a další obdobná zařízení).
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady
9.1.1 Podporovat systémy pravidelného sběru a svozu biologicky rozložitelných odpadů z kuchyní a stravoven a vedlejších produktů živočišného původu do schválených zpracovatelských zařízení, zejména bioplynových stanic a kompostáren.
10. Zásady pro vytváření sítě zařízení k nakládání s odpady
11. Opatření k omezení odkládání odpadů mimo místa k tomu určená a zajištění nakládání s odpady, jejichž vlastník není znám nebo zanikl
11.1
a Omezit odkládání odpadů mimo místa k tomu určená.
b) Zajistit správné nakládání s odpady odloženými mimo místa k tomu určená a s odpady, jejichž vlastník není znám nebo zanikl.
Deskriptory:
XII.b nakládání s odpady