Databáze strategií - Portál strategických dokumentů v ČR

Databáze strategií Portál strategických dokumentů v ČR

..vyberte místo Zaslat DOTAZ / NÁMĚT Často kladené dotazy vstup do terminálu
Znak hlavní město PRAHA
hlavní město PRAHA
www stránky

hlavní město PRAHA

Názvy hierarchických úrovní
1. "Prioritní oblast"
1.1 "Cíl"
1.1.1 "Opatření"

Plán odpadového hospodářství hl. m. Prahy 2017

Plán odpadového hospodářství hl. m. Prahy 2017
1.Předcházení vzniku odpadů, omezování jejich množství a nebezpečných vlastností
1.1Program předcházení vzniku odpadů
a) Koordinovaným a jednotným přístupem vytvořit podmínky k nižší spotřebě primárních zdrojů a postupnému snižování produkce odpadů.
1.1.AInformační podpora, vzdělávání a osvěta
1.1.A1Podporovat šíření informací a osvětových programů za účelem postupného zvyšování množství zpětně odebraných oděvů, textilu, obuvi, hraček, knih, časopisů, nábytku, koberců, nářadí a dalších znovupoužitelných výrobků.
1.1.A2Podpořit propagování činností neziskových organizací zpětně odebírajících výrobky k opětovnému použití a podobných subjektů a podpořit vytvoření interaktivní veřejně přístupné sítě (mapy) těchto organizací a středisek.
1.1.A2Využívat informační a vzdělávací podporu problematiky předcházení vzniku odpadů zaměřenou na všechny úrovně státní správy se zvláštním zaměřením na územní samosprávy měst a obcí s ohledem na stabilizaci produkce a postupné snižování produkce komunálních odpadů.
1.1.BRegulace a plánování
1.1.B1Regulace a plánování - Podporovat technicky a osvětovými kampaněmi domácí, komunitní a obecní kompostování biologicky rozložitelných odpadů u fyzických osob.
1.1.CMetodická podpora a dobrovolné nástroje
1.1.C1Vytvářet podmínky, případně realizovat dobrovolné dohody v oblastech dotčených Programem předcházení vzniku odpadů.
1.1.C2Prosazovat zohledňování environmentálních aspektů se zaměřením na předcházení vzniku odpadů při zadávání zakázek z veřejného rozpočtu
2.Nakládání s komunálními odpady
2.1Komunální odpady
a) Zavést tříděný sběr minimálně pro odpady z papíru, plastů, skla a kovů.
b) Do roku 2020 zvýšit nejméně na 50 % hmotnosti celkovou úroveň přípravy k opětovnému použití a recyklaci alespoň u odpadů z materiálů jako je papír, plast, kov, sklo, pocházejících z domácností, a případně odpady jiného původu, pokud jsou tyto toky odpadů podobné odpadům z domácností.
2.1.1Kontrolovat využívání systému tříděného sběru využitelných složek komunálních odpadů, minimálně pro papír, plasty, sklo a kovy občany města.
2.1.2V závislosti na ekonomické dostupnosti požadovat dodržování hierarchie nakládání s odpady předávanými oprávněným osobám.
2.1.3Průběžně vyhodnocovat obecní systém pro nakládání s komunálními odpady a jeho kapacitní možnosti a navrhovat opatření k jeho zlepšení.
2.1.4Zařazovat tříděný odpad, získaný v rámci odděleného sběru v obci, jako komunální odpady (s obsahem obalové složky), tj. skupinu 20 Katalogu odpadů.
2.1.5Na úrovni obce informovat jednou ročně občany a ostatní účastníky obecního systému nakládání s komunálními odpady o způsobech a rozsahu odděleného sběru komunálních odpadů, využití a odstranění komunálních odpadů a o nakládání s dalšími odpady v rámci obecního systému. Součástí jsou také informace o možnostech prevence a minimalizace vzniku komunálních odpadů. Minimálně jednou ročně zveřejnit kvantifikované výsledky odpadového hospodářství obce.
2.2Směsný komunální odpad
a) Směsný komunální odpad (po vytřídění materiálově využitelných složek, nebezpečných složek a biologicky rozložitelných odpadů) zejména energeticky využívat v zařízeních k tomu určených v souladu s platnou legislativou.
2.2.1Podporovat budování odpovídající efektivní infrastruktury nutné k zajištění a zvýšení energetického využití odpadů.
2.2.2V adekvátní míře energeticky využívat směsný komunální odpad v zařízeních pro energetické využití odpadů bez jeho předchozí úpravy, nebo po jeho úpravě následným spalováním / spoluspalováním za dodržování platné legislativy.
2.2.3Průběžně vyhodnocovat systém nakládání se směsným komunálním odpadem na obecní úrovni.
2.3Živnostenské odpady
2.3.1Průběžně vyhodnocovat systém obce pro nakládání s komunálními odpady v souvislosti s možností zapojit do obecního systému nakládání s komunálními odpady právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání s komunálními odpady, které produkují.
2.3.2Na úrovni obce umožnit nastavení kritérií např. maximální limit produkce komunálních odpadů, při jejichž splnění se budou moci právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání zapojit do obecního systému nakládání s komunálními odpady v obci s komunálními odpady, které produkují.
2.3.3Průběžně vyhodnocovat kritéria uvedená v písmeni b) a upravovat je dle aktuálních podmínek v obci.
2.3.4Na úrovni obce vhodnou formou informovat alespoň jednou ročně právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání a účastníky obecního systému nakládání s komunálními odpady o způsobech a rozsahu odděleného sběru odpadů a o nakládání s nimi.
3.Biologicky rozložitelné odpady a biologicky rozložitelné komunální odpady
3.1Snížit maximální množství biologicky rozložitelných komunálních odpadů ukládaných na skládky tak, aby podíl této složky činil v roce 2020 nejvíce 35 % hmotnostních z celkového množství biologicky rozložitelných komunálních odpadů vyprodukovaných v roce 1995.
3.1.1Rozšíření odděleného sběru biologicky rozložitelných odpadů.
3.1.2Na úrovni obce informovat jednou ročně občany a ostatní účastníky obecního systému nakládání s komunálními odpady o způsobech a rozsahu odděleného sběru biologicky rozložitelných odpadů a o nakládání s nimi. Součástí jsou také informace o možnostech prevence a minimalizace vzniku biologicky rozložitelných odpadů. Minimálně jednou ročně zveřejnit kvantifikované výsledky odpadového hospodářství obce.
3.1.3Podporovat technicky a osvětovými kampaněmi domácí, komunitní a obecní kompostování biologicky rozložitelných odpadů u fyzických osob.
3.1.4Podporovat výstavbu zařízení pro aerobní rozklad, anaerobní rozklad, energetické využití a přípravu k energetickému využití biologicky rozložitelných odpadů.
3.1.5Podporovat využití kompostů vyrobených z biologicky rozložitelných komunálních odpadů, tj. biologických odpadů získaných z odděleného sběru biologicky rozložitelných komunálních odpadů, k aplikaci do půdy.
4.Stavební a demoliční odpady
4.1Zvýšit do roku 2020 nejméně na 70 % hmotnosti míru přípravy k opětovnému použití a míru recyklace stavebních a demoličních odpadů a jiných druhů jejich materiálového využití, včetně zásypů, při nichž jsou materiály nahrazeny v souladu s platnou legislativou stavebním a demoličním odpadem kategorie ostatní s výjimkou v přírodě se vyskytujících materiálů uvedených v Katalogu odpadů3 pod katalogovým číslem 17 05 04 (zemina a kamení).
4.1.1Zajistit povinné používání recyklátů splňujících požadované stavební normy, jako náhrady za přírodní zdroje, v rámci stavební činnosti financované z veřejných zdrojů, pokud je to technicky a ekonomicky možné.
4.1.2Zamezit využívání neupravených stavebních a demoličních odpadů, s výjimkou výkopových zemin a hlušin bez nebezpečných vlastností.
5.Nebezpečné odpady
5.1a) Podporovat snižování měrné produkce nebezpečných odpadů při zajištění maximálního třídění nebezpečných složek komunálního odpadu. Zvyšování podílu materiálově využitých nebezpečných odpadů.b) Zvyšování podílu materiálově využitých nebezpečných odpadů.c) Minimalizaci negativních účinků při nakládání s nebezpečnými odpady na lidské zdraví a životní prostředí.d) Odstranění starých zátěží, kde se nacházejí nebezpečné odpady.
2.5.1Motivovat veřejnost k oddělenému sběru nebezpečných složek komunálních odpadů.
2.5.2Ve spolupráci s příslušnými orgány provádět účinnou osvětu o vlivu nebezpečných vlastností odpadů na zdraví člověka a životní prostředí včetně vytvoření metodik.
2.5.3Podporovat bezpečné odstranění starých zátěží.
6.Výrobky s ukončenou životností s režimem zpětného odběru - Obaly a obalové odpady
6.1Obaly a obalové odpady
a) Podpořit zvýšení celkové recyklace obalů na úroveň 70 % do roku 2020.
b) Podpořit zvýšení celkového využití odpadů z obalů na úroveň 80 % do roku 2020.
c) Podpořit zvýšení recyklace plastových obalů na úroveň 50 % do roku 2020.
d) Podpořit dosažení 55 % celkového využití prodejních obalů určených spotřebiteli do roku 2020.
e) Podpořit dosažení 50 % recyklace prodejních obalů určených spotřebiteli do roku 2020.
6.1.1Zachovat a rozvíjet stávající integrovaný systém třídění komunálních odpadů, včetně jejich obalové složky a podporovat další rozvoj tohoto systému, případně dalších systémů.
6.1.2Podporovat nakládání s obalovými odpady dle hierarchie nakládání s odpady.
6.1.3Důsledně kontrolovat zavedený systém tříděného sběru v obci pro využitelné složky komunálních odpadů, minimálně komodit: papír, plasty, sklo a kovy.
6.1.4Využívat spoluúčast výrobců a dovozců obalů podle principu „znečišťovatel platí“ a „rozšířené odpovědnosti výrobce“, na zajištění sběru (zpětného odběru) a využití obalových složek komunálních odpadů.
6.1.5Průběžně vyhodnocovat nakládání s využitelnými odpady včetně odpadů z obalů v rámci systému obce k nakládání s komunálními odpady, kapacitní možnosti systému a navrhovat opatření k jeho zlepšení.
6.2Odpadní elektrická a elektronická zařízení
a) Podpořit dosažení vysoké úrovně tříděného sběru odpadních EEZ.
6.2.1Spolupracovat s povinnými osobami v rámci celého systému zpětného odběru, např. s ohledem na kvalitu a kontrolu evidovaných dat, dostupnost sběrné sítě pro spotřebitele nebo realizaci osvětových a informačních kampaní s cílem zvýšení množství odděleně sebraného elektrozařízení.
6.2.2Prohlubovat spolupráci povinných osob s komunální sférou a posilovat vazbu sběrné sítě na obecní systémy nakládání s komunálními odpady.
6.2.3Ve spolupráci s kolektivními systémy zvyšovat dostupnost a počet míst sběrné sítě pro elektrozařízení, zejména malá a tyto sběrná místa zveřejňovat na portálu veřejné správy v registru míst zpětného odběru.
6.2.4Využívat a podporovat informační kampaně kolektivních systémů.
6.3Odpadní baterie a akumulátory
a) Ve spolupráci s kolektivními systémy zvýšit úroveň tříděného sběru odpadních přenosných baterií a akumulátorů.
6.3.1Posilovat vazbu sběrné sítě na systém nakládání s komunálními odpady a sběrná místa zveřejňovat na portálu veřejné správy v registru míst zpětného odběru.
6.3.2Využívat a podporovat informační kampaně kolektivních systémů.
6.4Odpadní pneumatiky
a) Podpořit zvýšení úrovně tříděného sběru odpadních pneumatik
6.4.1Posilovat vazbu sběrné sítě na obecní systémy nakládání s komunálními odpady s tím, že budou stanoveny parametry sběrné sítě za účelem minimalizace nákladů pro obce v oblasti nakládání s odpadními pneumatikami a sběrná místa zveřejňovat na portálu veřejné správy v registru míst zpětného odběru.
6.4.2Využívat a podporovat informační kampaně.
7.Odpadní minerální oleje
7.1Zvyšovat materiálové a energetické využití odpadních olejů.
7.1.1Zabraňovat mísení olejů v místech jejich vzniku, soustřeďování a skladování s ohledem na jejich následné využití.
7.1.2Odpadní oleje nevhodné k materiálovému využití přednostně energeticky využívat v souladu s platnou legislativou.
7.1.3Dodržovat hierarchii nakládání s odpady.
7.1.4Důsledně kontrolovat dodržování hierarchie nakládání s odpadními oleji.
8.Specifické skupiny nebezpečných odpadů
8.1Odpady a zařízení s obsahem polychlorovaných bifenylů
a) Předat veškerá zařízení a odpady s obsahem polychlorovaných bifenylů do konce roku 2025 oprávněným osobám, nebo zařízení, a odpady s obsahem polychlorovaných bifenylů do této doby dekontaminovat.
8.1.1Lehce kontaminovaná zařízení a zařízení s obsahem polychlorovaných bifenylů a objemem náplně menším než 5 l předat oprávněným osobám k nakládání s tímto druhem odpadu nebo dekontaminovat nejdéle do konce roku 2025.
8.2Odpady s obsahem persistentních organických látek
a) Zvýšit povědomí o perzistentních organických znečišťujících látkách a jejich účincích na lidské zdraví a životní prostředí.
8.2.1Využívat informační kampaně zaměřené na možnost výskytu perzistentních organických znečišťujících látek v odpadech.
8.2.2Identifikovat zdroje možných úniků perzistentních organických znečišťujících látek.
8.3Odpady s obsahem azbestu
a) Minimalizovat možné negativní účinky při nakládání s odpady s obsahem azbestu na lidské zdraví a životní prostředí.
8.3.1Provádět trvalou osvětu a kontrolu dodržování bezpečného nakládání a hygieny práce při nakládání s azbestem.
8.3.2Ekonomicky zvýhodnit odstraňování odpadů s obsahem azbestu.
9.Další skupiny odpadů
9.1Vedlejší produkty živočišného původu a biologicky rozložitelné odpady z kuchyní a stravoven
a) Snižovat množství biologicky rozložitelných odpadů z kuchyní a stravoven4 a vedlejších produktů živočišného původu5 ve směsném komunálním odpadu, které jsou původem z veřejných stravovacích zařízení (restaurace, občerstvení) a centrálních kuchyní (nemocnice, školy a další obdobná zařízení).
9.1.1Podporovat systémy pravidelného sběru a svozu biologicky rozložitelných odpadů z kuchyní a stravoven a vedlejších produktů živočišného původu do schválených zpracovatelských zařízení, zejména bioplynových stanic a kompostáren.
9.1.2Podporovat systémy sběru a svozu použitých stolních olejů a tuků od původců, z domácností, z veřejných stravovacích zařízení a centrálních kuchyní a domácností.
9.1.3Podporovat zařízení pro zpracování odpadních olejů a tuků, zvláště zařízení sloužících k výrobě energie (bioplynové stanice, zpracování na bionaftu nebo jiné produkty pro technické využití).
9.2Odpady železných a neželezných kovů
a) Podporovat zpracování kovových odpadů a výrobků s ukončenou životností na materiály za účelem náhrady primárních surovin.
9.2.1Rozšířit systém sběru kovů a zároveň počet míst zpětného odběru výrobků s ukončenou životností v rámci systémů zpětného odběru a rozšířené odpovědnosti výrobců, za účelem získání většího množství surovin strategických vzácných kovů.
10.Zásady pro vytváření sítě zařízení k nakládání s odpady
10.1Udržovat a rozvíjet přiměřenou a efektivní síť zařízení k nakládání s odpady na území města.
10.1.1Průběžně vyhodnocovat síť zařízení pro nakládání s odpady na lokální úrovni.
10.1.2Na základě aktuálního stavu plnění cílů plánu odpadového hospodářství města stanovovat potřebná zařízení pro nakládání s odpady.
10.1.3Propojit POH hl. m. Prahy s územně plánovacími podklady hl. m. Prahy, kde jsou vyznačeny plochy určené pro odpadové hospodářství.
11.Opatření k omezení odkládání odpadů mimo místa k tomu určená a zajištění nakládání s odpady, jejichž vlastník není znám nebo zanikl
11.1
a
Omezit odkládání odpadů mimo místa k tomu určená.
b) Zajistit správné nakládání s odpady odloženými mimo místa k tomu určená a s odpady, jejichž vlastník není znám nebo zanikl.
11.1.1Efektivně využívat programy osvěty a výchovy za účelem zapojení veřejnosti do programů a akcí vedoucích k formování pozitivního postoje k udržení čistoty prostředí a správného nakládání s odpady.
11.1.2Efektivně využívat udělování pokut za znečišťování veřejných prostranství (§ 47 zákona č. 200/1990, o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů).
11.1.3Zaměřit kontrolní činnost na neoprávněné využívání obecních systémů k nakládání s odpady ze strany právnických osob a fyzických osob oprávněných k podnikání.
11.1.4Umožnit právnickým a fyzickým osobám oprávněným k podnikání jejich zapojení na základě vzájemné dohody do obecních systémů nakládání s odpady pokud o to projeví zájem.
11.1.5Informovat občany a podnikatelské subjekty o možnostech pokutování za aktivity spojené s odkládáním odpadů mimo místa k tomu určená.
11.1.6Optimalizovat systém a logistiku sběru a svozu odpadů na úrovni obce (směsného komunálního odpadu, vytříděných složek komunálních odpadů, objemného nebo nebezpečného odpadu, odpadů z odpadkových košů z veřejných prostranství a čištění veřejných prostranství).
11.1.7Zavést komunikační kanál, přes který by občané měli možnost hlásit nelegálně uložené odpady na veřejných prostranstvích nebo přechodné uložení odpadů v okolí sběrných míst a kontejnerů.
11.1.8Využívat institutu veřejně prospěšných prací či institutu veřejné služby ze strany samospráv obcí pro zajištění úklidu a obsluhy veřejných prostranství včetně aktivit spojených s odstraňováním odpadů odložených mimo místa k tomu určená.