MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020-2030
1.Nelegální. otravy volně žijících živočichů1

Úplné vymýcení ilegálních otrávených návnad v přírodě (Snížení počtu případů pokládání otrávených návnad v přírodě)
Deskriptory:
XII.f biodiverzita
1.1 Stanovit obecný postup při vyšetřování případů nelegálního zabíjení volně žijících živočichů včetně pracovních postupů jednotlivých organizací z různých resortů.
1.2 Vyžadovat a kontrolovat dodržování předepsaných postupů a příkladů dobré praxe během vyšetřování jednotlivých případů.
1.3 Zavést centrální evidenci případů trávení, aby bylo možné snadno a rychle zjistit počet a výsledek šetření. Zajistit sdílení informací mezi zainteresovanými orgány.
1.4 Zvýšit efektivitu vyšetřování s využitím speciálně cvičeného psa (důkladné prohledávání v okruhu 500–1000 m okolo zjištěných případů trávení za účelem nálezu a dokumentace položené návnady a dalších možných obětí trávení).
1.5 Zintenzivnit preventivní vyhledávání otrávených návnad a obětí trávení, mimo jiné za pomoci speciálně cvičeného psa. Provádět cílené preventivní kontroly v oblastech dřívějšího trávení.
1.6 Zajistit podporu (např. v návaznosti na stávající opatření OPŽP nebo v rámci národních programů) opatření k prevenci škod působených dravci, především u drobných soukromých chovů (např. oplocení a zasíťování výběhů pro drůbež).
1.7 Připravit a realizovat školení a workshopy zaměřené na sdílení příkladů dobré praxe pro pracovníky ČIŽP a dalších orgánů ochrany přírody, Policie ČR, státní zástupce, soudce a další klíčové partnery.
1.8 Zajistit informovanost zájmových skupin na regionální a místní úrovni (zejména myslivců, rybářů, rybníkářů, holubářů, veterinářů, dobrovolných ochránců přírody aj.) – školení, informační letáky, články v oborových časopisech apod.
2. Další způsoby nelegálního zabíjení volně žijících živočichů

Úplné ukončení nelegálního zabíjení a pronásledování volně žijících živočichů (Snížení počtu případů nelegálního zabíjení a pronásledování volně žijících živočichů)
Deskriptory:
XII.f biodiverzita
2.1 Aplikovat stejná opatření jako u nelegálních otrav tj:
(1) Odsouhlasit a zavést do praxe jednotnou metodiku vyšetřování nelegálního zabíjení volně žijících živočichů a která jasně definuje postupy a povinnosti jednotlivých organizací z různých resortů.
(2) Vyžadovat a kontrolovat dodržování předepsaných postupů a příkladů dobré praxe během vyšetřování jednotlivých případů.
(3) Zavést centrální evidenci případů nelegálního zabíjení, aby bylo možné snadno a rychle zjistit počet a výsledek šetření. Zajistit sdílení informací mezi zainteresovanými orgány.
2.2 Využívat údaje záchranných stanic, které mají povinnost vést evidenci přijatých živočichů, k získání údajů o zraněných a usmrcených dravcích. Získané podklady využívat k šetření případů nelegálního pronásledování a k hodnocení trendů u různých typů pronásledování.
3. Pesticidy (zejména insekticidy a rodenticidy)

Minimalizace rizik pro volně žijící živočichy a přírodní prostředí při používání pesticidů, zejména insekticidů a rodenticidů, v zemědělství a lesnictví (totožný s dlouhodobým cílem)
Deskriptory:
XII.f biodiverzita
XVIII.a zemědělství
3.1 V návaznosti na NAP vytvořit akční plán k omezení vlivu pesticidů na volně žijící živočichy, vč. stanovení indikátorů rizik pro necílové druhy.
3.2 Podporovat výzkum a shromažďovat výsledky hodnocení úspěšnosti alternativních způsobů hospodaření v krajině, podporujících větší zastoupení biologické ochrany rostlin a významně nahrazujících aplikaci pesticidů
3.3 Podporovat cílený plošný výzkum vlivu pesticidů, přídatných látek a tzv. mixu pesticidů na populace volně žijících živočichů, zejména na hmyz, vodní organizmy, dravce a sovy; získané výsledky zohlednit při zastupování ČR v orgánech Evropské unie.
3.5 Zpracovat analýzu dopadů používání látek typu SGAR v otevřené zemědělské a lesní krajině i v uzavřených zemědělských skladech, sušárnách, silech a výrobnách granulovaných krmiv a podobných objektech; s ohledem na výsledky zpracované analýzy připravit návrh případné regulace využívání vybraných látek.
3.6 Zefektivnit kontrolu dodržování předpisů, týkajících se aplikace, oběhu a kontroly pesticidů, vč. zavedení kontroly správného zapravování mořeného osiva.
3.7 V návaznosti na NAP zamezit ilegální aplikaci pesticidů a používání ilegálně dovezených pesticidů.
3.8 Zajistit podporu zachování a obnovy funkční, pestré a ekologicky stabilní krajiny s refugii, umožňující přežívání volně žijících druhů živočichů (ti se mohou podílet na predaci škůdců v rámci biologické ochrany plodin a sníží tak tlak na potřebu aplikace insekticidů a rodenticidů) v rámci finančních nástrojů a politik (OPŽP, SZP aj.). Motivovat hospodařící subjekty k využívání extenzivních způsobů hospodaření, zachování trvale i dočasně neobhospodařovaných ploch, nekosených pásů a dočasných polních lad, jako míst pro podporu stanovištní a druhové diverzity (např. prostřednictvím využívání efektivních agro-environmentálních opatření, opatření na podporu diverzity zemědělských plodin a zemědělských postupů aj.).
4. Veterinární léčivé přípravky

Vyloučení nežádoucího vlivu veterinárních léčiv na volně žijící živočichy (totožný s dlouhodobým cílem)
Deskriptory:
XVIII.a zemědělství