MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ
Koncepce státní politiky cestovního ruchu v ČR 2007-2013
GesceSpolugesceSpolupráce
1. KONKURENCESCHOPNOST NÁRODNÍCH A REGIONÁLNÍ PRODUKTŮ CESTOVNÍHO RUCHU
1.1 Tvorba nosných národních a nadnárodních produktů cestovního ruchu
1.1.1 Vytvoření dlouhodobé Strategie vytváření systému produktů cestovního ruchu
1.1.2 Tvorba produktů zaměřených na nabídku nejvýznamnějších historických měst ČR s důrazem na jejich společnou propagaci
1.1.3 Tvorba produktů lázeňského cestovního ruchu a wellness pobytů
1.1.4 Tvorba produktů zaměřených na kongresový cestovní ruch
1.1.5 Tvorba produktů využívajících přírodní potenciál s ohledem na limity a regulativy v územích vyžadujících zvláštní ochranu (CHKO, NP, MCHÚ, apod.)
1.1.6 Tvorba produktů památek UNESCO
1.1.7 Podpora národních a nových produktů aktivní rekreace
1.2 Tvorba specifických regionálních produktů cestovního ruchu
1.2.1 Tvorba produktů využívajících kulturní dědictví regionu (např. folklór, tradiční řemesla).
1.2.2 Tvorba produktů šetrných forem cestovního ruchu (např. venkovský cestovní ruch a agroturistika), a tedy aktivního zapojení se do ochrany přírody.
1.2.3 Tvorba produktů zaměřených na místně typický druh cestovního ruchu.
1.2.5 Pěší turistika, cykloturistika, hipoturistika, zimní lyžařská turistika a golf při respektování podmínek a cílů ochrany přírody a krajiny.
1.2.8 Tvorba komplexních produktů vázaných na vodní cestovní ruch a cestovní ruch podél vodních toků se zaměřením jak na individuální vodní turisty, tak i na turisty výletních lodí.
1.2.9 Tvorba produktů podporujících volnočasové aktivity návštěvníků.
1.2.10 Podpora spolupráce při tvorbě přeshraničních projektů v cestovním ruchu v rámci euroregionů.
1.2.11 Tvorba a udržování kvalitních naučných stezek (NP, CHKO a další významná území), zejména s přihlédnutím k rekreační, naučné i výzkumné funkci pro návštěvníky, žáky, studenty z ČR i ze zahraničí.
2. ROZŠÍŘENÍ A ZKVALITŇOVÁNÍ INFRASTRUKTURY A SLUŽEB CESTOVNÍHO RUCHU
2.1 Rekonstrukce a budování kvalitní základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu
2.1.3 Dovybavení nejvýznamnějších zimních středisek a center letní rekreace, turisticky atraktivních měst sportovně-rekreační infrastrukturou.
2.1.4 Zkvalitňování dopravní dostupnosti turistických regionů a oblastí (včetně dopravy v klidu).
2.2 Rekonstrukce kulturně-historických památek a zachování přírodních lokalit využívaných pro cestovní ruch s důrazem na jejich sekundární využití
2.2.1 Rekonstrukce nejvýznamnějších kulturních, technických a historických památek a zachování přírodních lokalit a atraktivit využívaných pro cestovní ruch.
2.3.1 Zavádění jednotné národní kategorizace a certifikace v oblasti kvality služeb v zařízeních cestovního ruchu.
2.4 Vytváření podmínek pro realizaci šetrných forem cestovního ruchu.
2.4.1 Vytváření a realizace forem šetrných k životnímu prostředí (venkovský cestovní ruch, agroturistika, ekoturistika, cykloturistika, hipoturistika, využití hromadných dopravních prostředků pro cestovní ruch atd.).
2.4.2 Rozšiřování certifikace ekologických služeb (produktů) v cestovním ruchu v součinnosti s profesními organizacemi podnikatelů.
3. MARKETING CESTOVNÍHO RUCHU A ROZVOJ LIDSKÝCH ZDROJŮ
3.1.1 Zvyšování účinnosti propagace ČR (cílené zaměření propagace na vybrané destinace, cílené zaměření propagace na vybrané druhy cestovního ruchu, zaměření propagace na vybrané cílové skupiny turistů).
3.1.2 Tvorba a prodej produktů cestovního ruchu (motivovat tvorbu produktů cestovního ruchu, v případě změny spotřebitelské legislativy Evropské unie lze uvažovat o změně nastaveného systému prodeje v podmínkách ČR).
3.1.3 Aktualizace Strategie propagace České republiky v období 2004 – 2010 na období 2010 – 2013.
3.1.4 Realizace doposud netradičních způsobů propagace (mimo výstavy, veletrhy, tiskoviny, internet), především zaměřené na televizi, rozhlas a direkt. marketing. oslovování cílených skupin potencionálních návštěvníků dle doporučení a zkušeností agentury ...
3.1.5 Zkvalitnění koordinace propagace cestovního ruchu mezi orgány státní správy a samosprávy a dalšími subjekty cestovního ruchu (MMR, CzechTourism, kraj, region, město, obec, organizace cestovního ruchu, správy CHKO a Agentura na ochranu přírody a krajiny) –
3.1.6 Na základě usnesení vlády č. 74 ze dne 19. ledna 2005 spolupráce na realizaci Koncepce jednotné prezentace České republiky.
3.2.1 Inovace a využití ICT v oblasti cestovního ruchu (aktualizace standardů, zajištění využitelnosti informací v různých informačních systémech, bezproblémová přenositelnost informací mezi různými subjekty, základní podmínky pro zajištění aktuálnosti informac
3.2.2 Zkvalitnění statistických informací na národní, regionální a lokální úrovni ve spolupráci se zástupci samosprávy, s asociacemi a profesními svazy.
3.2.3 Vytvoření a zavedení Systému státní správy a samosprávy pro cestovní ruch.
3.2.4 Vytvoření a zavedení Národního informačního a rezervačního systému cestovního ruchu, napojení na evropský informační portál cestovního ruchu.
3.2.5 Profilační a motivační šetření - např. šetření podnikatelského klimatu (barometru) v cestovním ruchu a profilu návštěvnosti ČR (motivací a očekávání turistů) atd.
3.2.6 Dokončení projektu Satelitního účtu cestovního ruchu ČR, jeho kontinuální pokračování a zpracování regionálních satelitních účtů.
3.3 Zkvalitňování vzdělávání a přípravy lidských zdrojů v cestovním ruchu, podpora výzkumu, vývoje a inovací v cestovním ruchu
3.3.1 Spolupráce veřejného sektoru se středními a vysokými školami v oblasti výuky předmětů v oblasti cestovního ruchu.
3.3.2 Spolupráce na realizaci zákona č. 179/2006 Sb., o uznávání výsledků dalšího vzdělávání.
3.3.3 Systém celoživotního vzdělávání zaměstnanců a zaměstnavatelů v cestovním ruchu (zpřístupnění poradenských a vzdělávacích služeb, nabídka nových forem informačních technologií, rozšíření zprostředkování vzděl. e-learningovou formou ...
3.3.4 Vytvoření celostátního odborného fóra cestovního ruchu, projednávání rozvoje cestovního ruchu v ČR (zástupci státních orgánů, odborných a profesních asociací, regionálních sdružení, krajů, vysokých škol, výzkumných agentur, apod.).
3.3.5 Výzkum, vývoj a inovace v cestovním ruchu (výzkumná základna pro stanovení tendencí vývoje cestovního ruchu).
4. VYTVÁŘENÍ ORGANIZAČNÍ STRUKTURY CESTOVNÍHO RUCHU
4.1.1 Koordinace organizační, projektové a řídící činnosti mezi MMR, kraji a turistickými regiony.
4.2.1 Podpora činnosti turistických informačních center.
4.2.2 Standardizace základního (shodného) spektra nabízených služeb v turistických informačních centrech.
4.2.3 Dokončení realizace turistických informací jako certifikované veřejné služby, tzn. naplnění vládního usnesení č. 848 ze dne 3. září 2003 k analýze veřejných služeb.
4.3 Spolupráce mezi veřejným a podnikatelským sektorem, neziskovými organizacemi a profesními a zájmovými sdruženími v cestovním ruchu
4.3.1 Realizace usnesení vlády č. 401 ze dne 28. dubna 2004 k podmínkám rozvoje cestovního ruchu v České republice, kterým byla založena Meziresortní koordinační komise pro cestovní ruch.
4.3.2 Zkvalitnění spolupráce mezi veřejnou správou a profesními sdruženími cestovního ruchu (např. přenesení některých dozorových a kontrolních činností na profesní sdružení cestovního ruchu – pravomoci v dodržování doporučených standardů služeb apod.).
4.3.3 Koordinace aktivit veřejného sektoru a neziskových organizací a sdružení cestovního ruchu v oblasti koordinace záměrů rozvoje cestovního ruchu v regionech.
4.3.4 Prohloubení spolupráce obcí s podnikatelským sektorem a občanskou veřejností při projektování a realizaci záměrů rozvoje a podpory aktivit cestovního ruchu (pomoc kompetentních orgánů veřejné správy státní i krajské, včetně veřejné podpory, poradenství..
4.3.5 Prohloubení a zkvalitnění vzájemné spolupráce podnikatelského sektoru, občanské veřejnosti, neziskových organizací a správ chráněných území (NP, CHKO) především při přípravě, zpracování a realizaci projektů cestovního ruchu...
4.4 Krizový management a zkvalitnění fungování správních orgánů v oblasti cestovního ruchu v ČR
4.4.1 Komplexní zajištění pohybu turistů na území ČR, včetně jejich bezpečnosti (zvýšení zajištění bezpečnosti turistů pohybujících se v místech cestovního ruchu).
4.4.3 Vytvoření krizového scénáře pro případ ohrožení cestovního ruchu v České republice.
4.4.4 Spolupráce na projektech a aktivitách v oblasti bezpečnosti v cestovním ruchu s mezinárodními organizacemi (UNWTO, OECD).